Wypoczywać można o każdej porze roku, jednak to koniec wiosny i początek lata należy do tych najbardziej przyjemnych. Właśnie wtedy parki i skwery w miastach są soczyście zielone i co kawałek możemy zaobserwować kwitnące drzewa czy krzewy. Warto skorzystać z tego, co oferuje nam natura, dlatego już dziś zarezerwuj apartament w Gdańsku i wybierz się do jednego z miejskich parków.

Powierzchnia Gdańska wynosi 262 km² z czego 24% zajmują łącznie tereny lasów i zieleni. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą wybierać spośród kilku parków, które różnią się od siebie położeniem, okresem powstania, szatą rośliną czy pełnioną w przeszłości funkcją. Część z miejskich parków Gdańska ulokowana jest przy obiektach historycznych, inne służą do spacerów i wypoczynku. W parku możesz urządzić piknik, poćwiczyć jogę albo spędzić romantyczny czas we dwoje, gdyż przestrzeń ta daje wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu w przyjemny sposób. Nawet w przypadku kiedy do Gdańska wybierasz się wyłącznie po to, aby poznać miejskie zabytki albo zarezerwowałeś już apartament przy plaży, bo zamierzasz maksymalnie korzystać ze słońca, to warto zajrzeć także do jednego z okolicznych parków. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie pięciu z nich, które z pewnością mile Cię zaskoczą.

1. Park Oliwski w dzielnicy Gdańsk Oliwa

Park Oliwski to jeden z najchętniej odwiedzanych parków Gdańska, który o każdej porze roku zapewnia zwiedzającym piękną scenerię. Jego historia powstania jest związana ze sprowadzeniem do Gdańska Cystersów, którzy w 1186 roku założyli nad Potokiem Oliwskim swój Zakon. Jako że, zakonnicy wykazywali zamiłowanie do ogrodnictwa na przyległych terenach zaczęły powstawać nowe nasadzenia roślin i ziół, które z czasem przeobraziły się w piękne ogrody. Park Oliwski w 1971 roku został wpisany do rejestru zabytków miasta Gdańska.

2. Park im. Ronalda Regana w dzielnicy Gdańsk Przymorze

Ten zielony zakątek należy do jednego z trzech nadmorskich parków miasta i położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Morza Bałtyckiego. Park rozciąga się na ponad 55 ha powierzchni i stanowi doskonałe miejsce dla osób, które poszukują miejsca na spokojny wypoczynek, jak i dla tych lubiących spędzać czas w aktywny sposób. Na terenie parku pośród lasów iglastych i liściastych, łąk, stawów wodnych i kanałów wodnych z drewnianymi kładkami, znajduje się droga rowerowa, alejki spacerowe, a także skatepark i place zabaw.

3. Park Jaśkowej Doliny w dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz

Warto wspomnieć o historii Parku Jaśkowej Doliny, ponieważ miejsce to aktualnie objęte jest planem rewitalizacji, w głównej mierze z inicjatywy mieszkańców, którzy docenili jego piękno. Pierwsza promenada w tym parku została założona przez kupca Johannesa Labesa w 1803 roku, a następnie w wyniku wojen napoleońskich (1803-1815) ta oaza spokoju i natury została zniszczona. Jednakże ponownie w 1837 roku przywrócono to miejsce do użytku mieszkańców jako publiczny park miejski. Po II wojnie światowej zaczął on poupadać i dopiero od kilku lat znowu zaczyna przyciągać zwiedzających swoim naturalnym urokiem.

4. Park Steffensa w dzielnicy Gdańsk Aniołki

Park Steffensa położony jest w dość nietypowym miejscu, gdyż znajduje się w pobliżu jednej z głównych ulic miasta – Alei Zwycięstwa. Na pomysł utworzenia w tym rejonie przestrzeni zielonej wpadł Franz Wilhelm Steffens, berliński malarz wywodzący się z gdańskiej rodziny, który w 1894 roku przekazał miastu 50 000 marek. Dzisiaj jedną z atrakcji parku jest znajdujący się tam czołg typu T-34, który stanowi Pomnik Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte i który prawdopodobnie jako pierwszy wjechał do Gdyni w 1945 r., po zakończeniu II wojny światowej.

5. Park Oruński im. Emilii Hoene w dzielnicy Gdańsk Orunia

Orunia niegdyś stanowiła miejsce odpoczynku dla gdańskich mieszczan i znajdowały się tu podmiejskie dworki. Na początku XVII wieku gdański burmistrz Bartłomiej Schnachmann nadał tej okolicy cechy przydwornego założenia parkowego. W 1813 roku w wyniku toczących się na tym terenie wojen napoleońskich ogród został zniszczony. Po jej zakończeniu teren nabył gdański kupiec Fryderyk Hoene, który podjął się restauracji ogrodu i odbudowy dworku. W 1918 roku ogród został przekazany miastu w wyniku zapisu w testamencie córki właściciela Emilii Hoene. W 2001 roku Orunię zalała powódź i park wymagał renowacji, która została zakończona w 2014.

Nie tylko miejskie zabudowania i muzea ulokowane w centrum miasta stanowią główne atrakcje Gdańska. Podczas swoich podróży warto także na chwilę zatrzymać się w parku i zastanowić się nad historią miasta jako całości, bowiem parki stanowią jej nieodzowną część. Zanim wyruszysz sprawdź bazę noclegową na Sun&Snow i wybierz apartament w Gdańsku idealny dla Ciebie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ