Co zrobić, gdy stracimy paszport

Wyjeżdżając za granicę koniecznie musimy zabrać ze sobą dokumenty. Na terenach państw należących do grupy Schengen wystarczy dowód osobisty, w pozostałych krajach musimy posiadać paszport.

Utrata dokumentów

Nawet najlepszy urlop może zostać zepsuty kradzieżą lub zagubieniem dowodu lub paszportu. Nie oznacza to końca świata i braku możliwości powrotu do kraju. Po prostu musimy wiedzieć, jakie postępowania należy podjąć.

Po pierwsze należy udać się na najbliższy posterunek policji i zgłosić kradzież dokumentów. Dzięki zaświadczeniu z komisariatu zapłacimy mniej za wyrobienie paszportu.

Jak wyrobić nowy paszport

Kolejny krok to znalezienie polskiej placówki konsularnej. Konsul może wydać nam paszport tymczasowy (ETD). Umożliwia on powrót do kraju, ale nie może służyć do odwiedzania kolejnych państw.

Podstawą do wydania ETD jest potwierdzenie tożsamości i posiadania obywatelstwa polskiego. Możemy to uczynić na podstawie dowolnego dokumentu ze zdjęciem. Procedura komplikuje się, jeżeli takiego dokumentu nie posiadamy. W takiej sytuacji inna osoba posiadająca dokumenty musi potwierdzić naszą tożsamość.

W konsulacie nie wyrobimy nowego dowodu osobistego, ten możemy uzyskać tylko na terenie Polski, ponieważ do jego wydawania uprawnione są tylko organy administracji publicznej.

Osoby dużo podróżujące zabezpieczają się przed taką ewentualnością kserując dowód osobisty lub paszport. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zeskanowanie dokumentów i wysłanie ich na własny adres mailowy, wtedy mamy zawsze do nich dostęp.

A jeśli nie ma polskiego konsulatu

To też nie powód do paniki, ale dodatkowe kłopoty. W takiej sytuacji należy zgłosić się do jakiejkolwiek placówki dyplomatycznej jednego z państw Unii Europejskiej. Tam też możemy otrzymać ETD.

Najlepiej zapobiegać

Przebywając za granicą nie trzymajmy wszystkich dokumentów razem, w razie kradzieży zostanie nam inny. Dokumenty trzymajmy zawsze przy sobie, tak byśmy cały czas mogli je kontrolować. Przed wyjazdem zróbmy papierowe lub elektroniczne kopie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAtrakcje Jamajki
Następny artykułPodróżowanie z dziećmi
Avatar
Najbardziej w podróżach lubię samotność. To właśnie ona zmusza mnie do okrywania samego siebie.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ