Niezbędnik turystyczny — 3 rzeczy, które zawsze przydadzą się w podróży

Planując podróż musimy pamiętać o sporządzeniu listy niezbędnych rzeczy, które ułatwią nam pobyt. Dzięki temu zyskamy pewność, że podczas wyjazdu będziemy posiadali odpowiednie akcesoria i nie będziemy zmuszeni odwiedzać stacjonarnych sklepów. Przy wyborze niezbędników warto kierować się miejscem, które odwiedzimy oraz porą roku. Istnieje jednak kilka podstawowych rzeczy, które oferowane są przez niemalże każdy sklep turystyczny.

Plecak turystyczny

Żadna podróż nie obędzie się bez walizki lub plecaka, które pozwolą nam na przetransportowanie wszelkiego wyposażenia. Niestety walizka często nie daje optymalnego komfortu, zwłaszcza jeśli mamy zamiar sypiać w schroniskach górskich. W taki przypadku idealnie sprawdzi się plecak turystyczny, w którym będziemy mogli przenosić potrzebne akcesoria. Jego pojemność powinna być dopasowana do rodzaju wyjazdu oraz jego długości. Jeśli wybieramy się na kilka dni za miasto lub w niskie góry, wystarczy, że zakupimy plecak turystyczny o pojemności 60 litrów. Z kolei, gdy nasza wycieczka będzie trwała dłużej, a my musimy zabrać ze sobą więcej rzeczy, możemy zdecydować się na większą pojemność. Przy wyborze istotną rolę pełni dostosowanie plecaka do naszego wzrostu i sylwetki, dlatego warto wziąć pod uwagę długość szelek oraz stelaż.

Buty turystyczne

Jeśli planujemy spędzenie aktywnego urlopu, absolutną koniecznością w naszym bagażu będą buty turystyczne. Najważniejszymi czynnikami, którymi należy kierować się przy ich doborze, jest oczywiście wygoda i odpowiednia jakość, dzięki którym będziemy mogli uniknąć niemiłych niespodzianek podczas trekkingu. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar. Obuwie powinno być nieco większe niż buty, które nosimy na co dzień, gdyż wielogodzinne wędrówki mogą powodować puchnięcie stóp.

Na rynku znajdziemy buty trekkingowe trzysezonowe, które możemy użytkować wiosną, latem oraz jesienią. Tego typu obuwie zazwyczaj jest lekkie i wykonane ze skóry zamszowej. Wewnątrz umieszczana jest membrana zapewniająca odpowiednią oddychalność i wodoodporność. Pozwoli to na swobodne przebywanie kolejnych kilometrów, nawet gdy spotka nas niespodziewana zmiana warunków pogodowych. Inaczej sprawa przedstawia się, jeśli nasze wędrówki będziemy odbywać zimą. Buty turystyczne zimowe wykonane są z innych materiałów, np. skóry licowej i zabezpieczone grubszą membraną. Dzięki temu zapewnią nam większą izolację termiczną i ochronę przed przemoknięciem.

Naczynia turystyczne

Naczynia turystyczne przydadzą nam się zwłaszcza podczas biwaku lub górskiej wyprawy. Warto wspomnieć, że obierając jako cel swojej podróży zagraniczne góry, możemy spotkać się z długimi odległościami dzielącymi schroniska. Często zdarza się również, że np. na Słowacji ich liczba jest znikoma. W takim przypadku warto zabrać ze sobą naczynia turystyczne, dzięki którym będziemy mogli zjeść ciepły posiłek w czasie odpoczynku na górskim szlaku.

Koniecznością będą więc garnki turystyczne, menażka, kubki, sztućce, a przede wszystkim termos. Jeśli chcemy postawić na wygodę i jak najmniejszą wagę, zakupmy naczynia wykonane z aluminium. Z kolei, jeśli zależy nam na wyborze takich, które posłużą przez wiele lat, doskonałym wyborem będą naczynia turystyczne ze stali nierdzewnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ