Co zabrać na biwak w górach

Biwakowanie w górach to najprzyjemniejsza forma spędzania wolnego czasu. Obcowanie z przyrodą pozwala na wyciszenie, wędrówka po szlakach dostarcza wielu wrażeń estetycznych i pozwala na pokonywanie własnych słabości. Trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować.

Jak zorganizować wyprawę

Sprawą najważniejszą jest wybranie odpowiedniej trasy. Różnorodność szlaków pozwala dobrać je w zależności od umiejętności i doświadczenia. Wobec gór trzeba zachować pokorę i nie można za cel pierwszej wyprawy wybierać Orlą Perć w Tatrach.

Kolejną istotną kwestią jest odpowiedni ekwipunek. Jego podstawę stanowi plecak turystyczny, który powinien być na stelażach i z nieprzemakalnego materiału. W licznych kieszeniach łatwo zmieścimy potrzebne rzeczy.

Biwakowanie w górach oznacza noclegi pod gołym niebem i podziwianie gwieździstego nieba (jak dopisze pogoda). Niezbędny jest wiec namiot, karimata i śpiwór. Wybierając te przedmioty trzeba zwracać uwagę na ich wagę i właściwości. Namiot powinien być łatwy w rozkładaniu i lekki, najlepiej sprawdzi się namiot ekspedycyjny. Karimatę możemy zastąpić samopompującą się matą, która zapewni właściwą izolację od podłoża. Niezależnie od pory roku, noce w górach są zimne, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się śpiwory typu mumia.

Inne niezbędne przedmioty

Podczas biwakowania w górach musimy być przygotowani na różne okoliczności, dlatego warto zabrać kilka gadżetów, które mogą okazać się niezbędne.

Należy do nich latarka. Wędrowanie w górach po zmroku nie jest wskazane, ale czasami musimy oddalić się od obozowiska, choćby w poszukiwaniu chrustu do ogniska. Latarka będzie wtedy niezbędna. Wygodnym rozwiązaniem są latarki czołowe, które pozostawiają wolne ręce.

Na wyprawę warto zabrać także scyzoryk wielofunkcyjny lub multitool. Dzięki nim ukroimy kromkę chleba, otworzymy puszkę, dotniemy patyki do smażenia kiełbasek i wiele innych.

Absolutnie w ekwipunku na wyprawę musi znaleźć się apteczka z niezbędnym wyposażeniem w środki pierwszej pomocy. Na szczęście okazuje się niepotrzebna, ale lepiej się zabezpieczyć.

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ