Mirsk

Mirsk to miasto położone w południowo-zachodniej części kraju, na Dolnym Śląsku, nad rzeką Kwisą. Usytuowany jest w Kotlinie Mirskiej, która jest częścią Pogórza Izerskiego, a sama gmina znajduje się na pograniczu Polsko-Czeskim. Miasto to zachowało średniowieczny układ budowy, jest więc co zwiedzać. Jeśli zastanawiasz się co zobaczyć w Mirsku, czytaj dalej!

Stary rynek ze średniowiecznym ratuszem w Mirsku

Ratusz, znajdujący się w centralnym punkcie miasta, to obowiązkowy punkt wycieczki każdego turysty odwiedzającego Mirsk. Charakterystycznym miejscem starego rynku, aktualnie Placu Wolności, jest staromiejski ratusz, którego historia sięga XVI wieku, a który kilkukrotnie zostawał przebudowywany.

Stary rynek, jak na centralny punkt miasta, jest miejscem, w którym można nie tylko zwiedzać, ale też odpocząć, spotkać się ze znajomymi czy dobrze zjeść. Warto znać dobre i sprawdzone kulinarne miejsca w tej części Dolnego Śląska, a szczegółowo restauracje w Mirsku wymienia Mirsk.eu.

Wieża widokowa w Mirsku

Wieża widokowa w Mirsku, czyli dawna wieża ciśnień, dawniej zaopatrywała pobliskie gospodarstwa domowe w wodę, a aktualnie stanowi świetny punkt widokowy na miasto i okolice. Zbudowana została pod koniec XIX wieku, posiada 7 pięter i mierzy 37,5 metra wysokości.

Do potrzeb turystów została dostosowana w 2013 roku i od tamtej pory można z 22 okien wieży widokowej, podziwiać piękno Mirska i jego okolic.

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Mirsku

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Mirsku jest charakterystyczną budowlą miasta i jednocześnie obiektem parafialnym. Swój kształt Kościół uzyskał w XVI wieku, a w 1769 roku został on rozbudowany o wieżę.

Świątynią zarządza dekanat Gryfów Śląskich, należący do diecezji legnickiej. Jest to budowla trójnawowa, wzniesiona z kamienia. Jej wnętrze nakryte jest sklepieniami krzyżowo-żebrowymi, które to podparte są filarami i przyściennymi konsolami.

Wyposażenie tego mirskiego Kościoła pochodzi z XVIII wieku, a epitafia z XVI-XIX wieku.

Kaplica cmentarna Świętej Barbary

Będąc w Mirsku, warto zobaczyć również Kaplicę cmentarną Świętej Barbary, która to jest budowlą późnogotycką i jest dobrym przykładem architektury sakralnej w klasycyzującym baroku.

Odbudowana kaplica stoi na miejscu drewnianej kapliczki, która została stracona w pożarze. Wyposażenie kaplicy cmentarnej pochodzi z XVIII i XIX wieku.

Dawny sąd grodzki w Mirsku

Dawny sąd grodzki to zabytkowy obiekt mirskiej starówki. Wzniesiony został w latach  1879-1880 w stylu klasycystycznym, a charakterystycznymi elementami budynku są łukowate otwory okienne oraz ryzality.

Aktualnie budynek ten nie jest już siedzibą sądu, a należy do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Tama w Mirsku

Tama w Mirsku zbudowana została w latach 1908-1910 i jest skutkiem katastrofalnej powodzi, która nawiedziła miasto i okolice w 1897 roku. Tama w Mirsku chroni również Brzeziniec, Wieżę i Karłowiec.

Tama w Mirsku ma 1440 metrów długości i ponad 12 metrów wysokości. Jest ona zlokalizowana na 1700 metrze biegu Długiego Potoku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ