Długi weekend majowy to czas, który przypada w dniach od 1 do 3 maja. Pierwszy i trzeci dzień miesiąca to dni, które w Polsce ustanowione są jako wolne od pracy. Praktycznie rzecz biorąc, wolnymi są co najmniej trzy dni. Wiele instytucji, szkół, zakładów pracy czy publicznych urzędów korzystając z tej sposobności przedłużają okres urlopu o kilka dodatkowych dni.

Pierwszy maja uznawany jest jako Święto Pracy. W Polsce zaczęto je praktykować po 1989 roku. W przeciwieństwie do Narodowego Święta Konstytucji, które było zabronione od 1951 roku, Święto Pracy obchodzone było przez cały okres komunizmu. Dodatkowo trzeciego dnia miesiąca wypada kościelne święto – Matki Bożej Królowej Polski. Z kolei drugiego ustanowiony został jako Dzień Flagi. Cały okres tych kilku dni, zwany majówką, jest świętowany w celu pogłębienia uczuć patriotycznych.

Weekend ten jest traktowany przez polaków jako czas relaksu i wypoczynku. To idealny okres na wyrwanie się z codziennego natłoku obowiązków, często związanych z pracą oraz na spędzenie danego czasu z rodziną. Udanemu wypoczynkowi bez wątpienia sprzyjać będzie ciepła, wiosenna pogoda, która napełni wczasowiczów pozytywną energią.

Z uwagi na fakt, iż taka aura zazwyczaj towarzyszy wszelkim weekendowym wyjazdom, dlatego różnorodne hotele cieszą się wówczas powodzeniem.

Kiedy wypada majówka 2019?

Zanim jednak zaczniemy planować, z uwagi na to, że weekend majowy to ruchome święta, należy zorientować się, w jakie dni wypadną. Pierwszy dzień wolny ustawowo przypada na środę, zaś trzeci na piątek. Dodatkowo można doliczyć do urlopu dwa dni weekendu, co łącznie daje nam 5 dni urlopu. Ponadto, aby zwiększyć liczbę dni czasu wolnego można wykorzystać urlop z miejsca pracy. Wczasowicze już kilka tygodni wcześniej zastanawiają się, jak spędzić długi weekend, ponieważ wymaga to wcześniejszego zaplanowania.

Jak Polacy spędzają urlop?

Wielu polaków bardzo chętnie wyjeżdża na tego typu wczasy, aby odpocząć na łonie natury, jak również zwiedzić piękne miejsca w kraju i poza jego granicami. Dodatkowym atutem tego wypoczynku jest piękna, wiosenna pogoda. Szereg turystycznych miast cieszy się w tym okresie niezwykłą popularnością. Aby w pełni wykorzystać czas odprężenia niekoniecznie trzeba gdziekolwiek wyjeżdżać. Spędzenie weekendu nawet w swoim mieście również gwarantuje dobrze wykorzystany czas i zapewni wiele atrakcji.

Nad jeziorem

Jednym z pomysłów na spędzenie długiego weekendu jest pobyt nad jeziorem. Wiele hoteli położonych w miastach, gdzie w pobliżu znajdują się różnorakie akweny wodne oferuje swoje usługi. Atrakcyjne lokalizacje ośrodków wypoczynkowych otwierają wiele możliwości, aby owocnie przeżyć swój urlop. Cisza, spokój, otaczająca zieleń – to czynniki, które potrafią zrelaksować każdego człowieka. W przypadku, gdy chcemy się wyciszyć i oderwać od ciążących obowiązków warto rozważyć wybór hotelu usytuowanego nad jeziorem.

W Polsce ośrodki wypoczynkowe, zlokalizowane nad jeziorem oferują bogactwo atrakcji i ciekawych form spędzania czasu, takich jak na przykład spływy kajakowe czy żeglarstwo. To idealny okres do obcowania z naturą i podziwiania pięknych, malowniczych krajobrazów. Umożliwia także zapoznanie się z walorami przyrodniczymi, które przynależą do danego regionu. Podczas tej formy wypoczynku można zwiedzić także wszelkie rezerwaty przyrody.

Do najbardziej znanych terenów wypoczynkowych nad jeziorem należą m.in Mazury, które spełniają wszystkie oczekiwania potencjalnych wczasowiczów.

urlop nad jeziorem

Nad morzem

Innym często wybieranym przez wczasowiczów ośrodkiem wypoczynkowym jest ten zlokalizowany nad morzem. Głównie przyciągające są bezmierne atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, tak więc nadmorski obiekt to idealne miejsce, aby spędzić urlop całą rodziną. Wiele hoteli w swojej ofercie uwzględnia indywidualne potrzeby najmłodszych. Zatrzymując się w miejscu, jakim jest hotel w Gdańsku, nieopodal znajdziemy ZOO. Majówka w hotelu Sadova to świetne rozwiązanie dla każdego Oprócz wielu atrakcji uwzględnionych w ofercie, nad morzem można podziwiać naturalne piękno przyrody, np. wydmy. Dodatkowo to miejsce, w którym każdy może odetchnąć świeżym powietrzem. Tereny te świetnie sprawdzą się dla osób mieszkających w dużych, zatłoczonych miastach.

W górach

Kolejnym miejscem, na które wybór pada często w okresie urlopu są góry. To idealne miejsce dla wszystkich miłośników malowniczych, skalistych terenów. Wiele ośrodków wypoczynkowych oferuje komfortowe noclegi, wraz z zapewnieniem dużej ilości urozmaiceń, jak np. lekcje wspinaczki górskiej. To forma wypoczynku, dla osób, które chcą spędzić go aktywnie. Poza tym, kurorty obiecują wiele różnorakich rozrywek dla dzieci. Spędzając wolny czas w górach warto zwiedzić takie miejsca jak: Morskie Oko, Krupówki, Gubałówkę czy Kasprowy Wierch.

turysta w górach

Za granicą

Popularną formą spędzania długiego weekendu są wyjazdy zagraniczne. Do dyspozycji w dzisiejszym czasie jest wiele miast i państw, które przyciągają wieloma atutami. Istnieje szereg ofert począwszy od kierunków europejskich aż po egzotyczne kraje. Wiele wczasowiczów decyduje się spędzić czas wolny w Egipcie, gdyż tam lato trwa cały rok, tak więc dzięki temu mogą poczuć przedsmak polskiego lata. Luksusowe kurorty w Egipcie posiadają pokoje o wysokim standardzie. Często wyposażone są w prywatne baseny, do dyspozycji gości. Oprócz tego znajduje się tam wiele atrakcji turystycznych, które zachęcają do wybrania właśnie tego miejsca.

Na wyspach

Decydując się na zagraniczny weekendowy wyjazd mamy do dyspozycji również odwiedzenie wysp. Tu najczęściej wybór pada na słoneczną Grecję. Sezon turystyczny zaczyna się tam właśnie w maju. Temperatura oscyluje w okolicy 24 stopni, więc to idealna pogoda na urlop także z dziećmi. Obiekty wczasowe w Grecji oferują najczęściej bezpłatny parking, basen oraz widok na morze. Nie zabraknie również dogodności dla najmłodszych wczasowiczów.

malownicze wyspy

W pobliżu domu

Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie możemy nigdzie wyjechać – wtedy te kilka dni wolnego możemy spędzić w pobliżu domu. Wolne dni to idealny czas, aby lepiej poznać swoją okolicę – odwiedzić pobliskie ośrodki wypoczynkowe oraz odwiedzić miejsca, które dotąd były nam znane jedynie z opowieści. Ważne jest, aby nie zmarnować czasu jaki daje nam ten wiosenny weekend.

Aktywny odpoczynek

Osoby, które lubią aktywnie spędzać wolny czas powinny wybrać hotele, które oferują różnorodne aktywności fizyczne. Tym samym w wielu miejscach w Polsce i za granicą znajdziemy różnorakie formy takiej aktywności, jakimi są np. szlaki rowerowe, spływy kajakowe, żeglarstwo, pływanie, wspinaczki górskie i wiele innych. Przy wyborze hotelu warto rozważyć tę opcję, aby spędzić długi weekend na miarę swoich oczekiwań.

aktywny wypoczynek

Podsumowanie

Weekend to przede wszystkim czas wypoczynku. Wybierając miejsce, w którym chcemy się zatrzymać powinniśmy mieć na uwadze swoje indywidualne preferencje, tak, aby stuprocentowo wypocząć i wrócić do pracy pełni pozytywnej energii. Jednak warto pamiętać, że rezerwacji w wybranym hotelu należy dokonać jeszcze kilka tygodni wcześniej. Bliskość przyrody, estetyczna i piękna architektura – to kluczowe czynniki, które sprawią, że każdy urlop będzie udany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ