Magiczna flora i fauna Wietnamu

Wietnam jest jednym z najbardziej bioróżnorodnych krajów na świecie, charakteryzującym się niezwykle bogatą i fascynującą przyrodą. Spotykają się tutaj odmienne ekosystemy, kształtowane z jednej strony przez klimat tropikalny charakterystyczny dla regionu Azji Południowo-Wschodniej, z drugiej zaś przez umiarkowany klimat Azji kontynentalnej. Rozciągający się w kierunku południkowym na długości 1 750 km kraj ma do zaoferowania wiele różnorodnych krajobrazów, od skalistych pasm górskich na północy, przez lasy tropikalne i namorzynowe, po malownicze krasowe wzgórza. Takie zróżnicowanie ekosystemów przekłada się na niezwykłe bogactwo roślin i zwierząt, z których wiele stanowią gatunki endemiczne, niewystępujące nigdzie indziej na Ziemi.

W Wietnamie zarejestrowano ponad 13 200 gatunków roślin lądowych, ponad 3 000 gatunków roślinności wodnej i ponad 10 000 gatunków zwierząt. Wyjątkowo długa i urozmaicona linia brzegowa, ciągnąca się na długości ponad 3 260 km obejmuje liczne wyspy i zatoki, w tym słynną zatokę Ha Long – miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, którego wapienne formacje, tworzące malownicze filary, łuki i jaskinie dają schronienie interesującym gatunkom roślin i zwierząt. Przybrzeżne wody Wietnamu to ponad 20 różnych ekosystemów, charakteryzujących się niezwykłą różnorodnością morskiej fauny i flory.

Jednymi z najciekawszych i największych naturalnych skarbów Wietnamu są najprawdopodobniej zamieszkujące jego terytorium naczelne. Można tu znaleźć 25 gatunków ssaków naczelnych, z których 11 jest krytycznie zagrożonych, a pięć to gatunki endemiczne; kilka innych gatunków występuje z kolei wyłącznie w regionie Półwyspu Indochińskiego. Wietnam jest bez wątpienia jednym z najważniejszych na świecie krajów, jeśli chodzi o kwestie związane z ochroną naczelnych.

Roślinność i zwierzęta – fascynująca strona Wietnamu

Położony wzdłuż wybrzeża Morza Południowochińskiego i Zatoki Tonkińskiej Wietnam jest domem dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt. Cały wachlarz różnych warunków klimatycznych i naturalnych siedlisk, od położonego wśród górskich szczytów kurortu Sa Pa, aż po żyzną deltę Mekongu, przekłada się na olbrzymie bogactwo i różnorodność biologiczną. Jednakże przy stale rosnącej populacji i szybkim tempie rozwoju, wiele spośród występujących tu gatunków roślin i zwierząt jest obecnie zagrożonych. Wylesianie terenów i nadmierne zużywanie zasobów naturalnych prowadzą do wyniszczenia naturalnych siedlisk, ponadto nielegalny handel i kłusownictwo na przestrzeni ostatnich lat przyczyniły się do znacznego zmniejszenia populacji niektórych rzadkich gatunków, w tym endemicznych dla Wietnamu, które zostały wpisane na listę gatunków krytycznie zagrożonych.

W Wietnamie znajduje się około 30 chronionych parków narodowych i rezerwatów przyrody, jednakże nadal nie wszystkie te obszary są pod ścisłym nadzorem. Co prawda władze w ostatnich latach zdecydowanie zwiększyły swoje wysiłki na rzecz walki z kłusownikami, ale handel dziką fauną i florą nadal stanowi dość poważny problem. Jednym z niezwykle rzadkich gatunków, które do niedawna można było spotkać w Wietnamie był nosorożec jawajski. Niewielka, bo licząca zaledwie kilka sztuk, populacja zamieszkiwała obszary Parku Narodowego Cát Tiên, jednakże została oficjalnie uznana za wymarłą po odstrzeleniu w 2010 r. ostatniego żyjącego tam przedstawiciela przez kłusownika. Ogólnej sytuacji środowiska naturalnego nie poprawia ponadto fakt, że blisko jedna trzecia chronionych obszarów znajduje się w delcie Mekongu i jej okolicach, czyli w regionie, który charakteryzuje się niezwykle dużą gęstością zaludnienia. Wietnamskie lasy i dżungle wciąż zamieszkują niezliczone fascynujące stworzenia, ale kraj ma wciąż wiele do zrobienia w zakresie ochrony swoich zasobów naturalnych i doprowadzenia do odbudowania populacji 77 gatunków flory i fauny wymienionych obecnie jako krytycznie zagrożone w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych, publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN).

Bogata roślinność Wietnamu

Terytorium Wietnamu było kiedyś całkowicie pokryte lasami, ale z powodu trwającej wiele lat wojny i procesu wylesiania oraz nacisków antropologicznych niektóre obszary straciły swą cenną bioróżnorodność. Obecnie nadal około 45% powierzchni kraju porastają lasy, które można podzielić na kilka kategorii. Obszary południowego Wietnamu porastają suche lasy nizinne i podmokłe lasy namorzynowe. Gęste korony drzew liściastych i mech są charakterystyczne dla lasów górskich pokrywających północny obszar kraju. Klimat śródlądowy, chłodniejszy, występujący w Regionie Płaskowyżu Centralnego sprzyja lasom sosnowym, które sąsiadują z gajami bambusowymi. W delcie Mekongu można spotkać liczne gatunki drzew owocowych, które w sezonie uginają się pod ciężarem dojrzałych jackfruitów, durianów, rambutanów, longanów i papai. Rosną tu gatunki drzew, których drewno jest cenione na całym świecie, takie jak drewno tekowe, palisander i heban. Powszechnie dostępny jest również rattan – niezwykle trwałe drewno wykorzystywane do wyplatania koszy, szczególnie przez mniejszości społeczne dalekiej północy.

Wietnam

Zgodnie z wykazem opracowywanym przez organizację Conservation International Wietnam jest uznawany za jedną z najciekawszych stref biologicznych na świecie, ze względu na swą egzotyczną florę i faunę. W latach 1997-2007 odkryto tutaj prawie 1 000 nowych gatunków, jednak wiele obszarów wciąż pozostaje niezbadanych i w przyszłości prawdopodobnie pojawi się jeszcze więcej nowych gatunków.

Zwierzęta – naturalne skarby Wietnamu

Wietnam może poszczycić się wieloma gatunkami endemicznymi, ale niestety liczne z nich są obecnie zagrożone. Dlatego podejmowane są różnego rodzaju działania mające na celu należytą ochronę niezwykle zróżnicowanej wietnamskiej fauny. Największym zainteresowaniem turystów zazwyczaj cieszą się większe gatunki, takie jak tygrys indochiński, niedźwiedź himalajski i słoń indyjski, ale Wietnam jest także domem dla wielu ciekawych gatunków rodzimych, które można spotkać tylko w jego granicach. Naukowcy wciąż odkrywają tu nowych przedstawicieli świata zwierząt, takich jak niezwykle rzadki gatunek płaza bezogonowego, który żyje wyłącznie wśród najwyższych szczytów Wietnamu w odległym północnym regionie. Jeszcze w latach 90. XX w. w gęstych lasach północnego i środkowego Wietnamu odkrywano duże ssaki. Jednym z najbardziej nieuchwytnych i zagrożonych z nich jest saola wietnamska, gatunek ssaka z rodziny wołowatych. Gatunek ten został odkryty w 1992 r. w rejonie Vũ Quang i jest jednym z największych zwierząt odkrytych w ostatnich latach.

Większość dzikich zwierząt w Wietnamie żyje obecnie w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, gdzie można obserwować je z bliska, w naturalnym środowisku, w którym czują się bezpieczne. Parki narodowe Con Dao i Cát Bà zamieszkują dzikie populacje różnych naczelnych, w tym makaki, langury i gibony, podczas gdy zarówno Park Narodowy Cúc Phuong, jak i Centrum Ratownictwa Cu Chi rekultywują zagrożone naczelne, żółwie i inne zwierzęta chwytane przez kłusowników.

Wietnam zajmuje 16. miejsce na świecie pod względem różnorodności biologicznej i jest domem dla około 16 % gatunków na świecie, w tym blisko 16 000 odmian roślin, z których 10 % to gatunki endemiczne, 310 gatunków ssaków, 840 gatunków ptaków, 260 gatunków gadów, 120 gatunków płazów i 7 750 gatunków owadów.

Jeśli marzy Ci się odkryć magię Wietnamu i poznać jego wyjątkowość, zaplanuj już dzisiaj swoją wycieczkę: https://r.pl/wietnam.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ