Sankt Petersburg w okresie zimowym

Sankt Petersburg to najbardziej europejskie z miast Rosji. Po okresie zapomnienia w latach 90-tych, dojście do władzy Putina przyniosło jego odnowienie. Teraz centrum miasta można z powodzeniem porównywać do zachodu Europy.

Sankt Petersburg zimą jest niewątpliwie najpiękniejszy zimą. Każdy mieszkaniec tego wyjątkowego miasta zgodnie potwierdza, iż zimą jest idealnie: powietrze staje się czyste, chłód do 30 stopni, drzewa oszronione, zanikają ciężkie chmury oraz wychodzi słońce. Wówczas należy pójść na Wyspę Wasiliewską oraz z brzegu Newy spojrzeć na Wybrzeże Pałacowe. Nad skutą lodem rzeką fruwają gęste kłęby kruszynek lodu, skrząc się w słońcu. Zza tychże kłębów – jak we śnie – rosną wspaniałe pałace. Lśnią złotem iglice Admiralicji oraz kopuła soboru Izaaka.


To za zasługą Cara Piotra I owe miasto stało się eleganckie oraz luksusowe, co też przebiło wyglądem choćby samą Moskwę. O wyjątkowym Petersburgu pisali znani pisarze Dostojewski i Puszkin. Za pewnie temperatura powietrza w Petersburgu jest podobnym do naszej temperatury, jaka jest obecnie na zewnątrz w woj. podlaskim, ale widok jest doskonały. Układ urbanistyczny Petersburga z barokową oraz klasyczną zabudową został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, i miasto plasuje się w czołówce najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie.

Co należałoby zobaczyć w Petersburgu? W odpowiedzi można by napisać książkę, gdyż w mieście jest parę tysięcy zabytków, i w muzeach znajdują się wyjątkowe przedmioty oraz dzieła sztuki. Niezbędnym elementem zwiedzania jest Ermitaż, więc muzeum, w jakim zebrane są arcydzieła sztuki, m.in.: Rembrandta, Leonarda da Vinci, Rubensa oraz Tycjana. Istnieje również wspaniała ekspozycja poświęcona kosztownym kamieniom carskiej dynastii Romanowów. Wstęp do muzeum Ermitażu kosztuje blisko 400 rubli, w poniedziałki jest nieczynne. Zbiory Ermitażu mieszczą się w pięciu budynkach. Jednym z nich jest niezwykle popularny zabytek Petersburga – Pałac Zimowy. Barokowy pałac wzorowany na francuskim Wersalu, zaprojektowany przez Bartolomeo Rastrellego – nadwornego architekta Piotra I, jego budynki rozsiane są po całym mieście. W pobliżu stoi równie popularny – Pałac Admiralicji ze złotą iglicą, jaka jest dominantą całego układu urbanistycznego. Jako jeden z pierwszych budynków Petersburga, Pałac Admiralicji stał się centrum wyznaczanego układu ulic. Stąd odchodzą charakterystyczne ulice, w tym największa oraz najstarsza – Newski Prospekt. 

Więcej informacji na Wytwórnia Wypraw

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ