Mógłbyś przypuszczać, że podczas kilkugodzinnego spływu nic niespodziewanego nie powinno się wydarzyć i dlatego właściwie nic szczególnego nie musisz ze sobą zabierać. Tymczasem spływ to przecież forma wędrówki pod gołym niebem. Od Twojego ekwipunku w dużej mierze zależy to, jak udana to będzie przygoda.

Rozsądne pakowanie

Na jednodniowy spływ nie ma sensu zabierać ze sobą zbyt wielu rzeczy, jednak brak jakiegoś niezbędnego elementu ekwipunku może pokrzyżować plany i odebrać przyjemność z kajakowania. Dlatego warto dobrze się przygotować i spakować w przemyślany sposób. Pamiętaj, że w kajaku nie ma miejsca na duże bagaże. Zresztą, wszystko, co ze sobą zabierzesz, będziesz musiał przetransportować siłą własnych mięśni. Choć podczas spływu woda jest sprzymierzeńcem kajakarza, to mimo wszystko ciężkim kajakiem płynie się znacznie trudniej niż lekkim.

Do czego się spakować?

Najwięcej miejsca na bagaż w kajaku jest na dziobie i na rufie. Jeśli rozmieścisz go w miarę równomiernie, nie będzie powodował nadmiernego obciążenia. Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to wodoszczelność. Skorupa kajaka nie jest wystarczającą ochroną przed bryzgającą wodą, a ponadto możliwość przewrócenia go zwiększa prawdopodobieństwo zamoczenia Twoich rzeczy. Dlatego zawsze staraj się zabezpieczyć je przed wilgocią, na przykład pakując się do wodoodpornego worka żeglarskiego. Zadbaj szczególnie o cenne drobiazgi – telefon, portfel, dokumenty czy mapę. Schowaj je do wodoszczelnego pokrowca, a oszczędzisz sobie sporo kłopotów.

Jeśli masz ze sobą zwykły plecak, możesz włożyć go do worka na śmieci. Nie jest to idealny sposób ochrony ekwipunku przed przemoczeniem, ale z pewnością pomoże.

Co spakować?

Kurtkę przeciwdeszczową. Piękna o poranku pogoda w ciągu całego dnia może się całkowicie zmienić. Jeśli na czyste, błękitne niebo nadciągną czarne burzowe chmury, kurtka przeciwdeszczowa z pewnością się przyda. Pamiętaj, że na rzece czy jeziorze nie ma gdzie się schronić w razie nagłej zmiany pogody.

Ciepły polar. Nieprzyjemną niespodziankę może być nie tylko deszcz, ale też zimny wiatr albo po prostu spadek temperatury. Bez ciepłej bluzy pod ręką łatwo możesz się przeziębić.

Zapasowe ubrania. Zestaw ubrań, dobrze zabezpieczony przed wodą, warto mieć po to, aby przebrać się po wyjściu z kajaka. Nawet jeśli nie zdarzy Ci się wywrotka, podczas spływu przemoczenie jest nieuniknione – woda chlapie, kapie z wiosła, a czasem też leje się z nieba. Dla komfortu w drodze powrotnej dobrze jest wskoczyć w suche przebranie.

Prowiant i woda do picia. Choć woda podczas spływu jest wszędzie dookoła kajaka, a czasem także w nim, to wcale  nie znaczy, że nie poczujesz pragnienia. Dostarczanie organizmowi płynów jest bardzo ważne przy każdym wysiłku i pływanie kajakiem z całą pewnością nie jest wyjątkiem.

Worki na śmieci. Każdy, kto kocha aktywny wypoczynek na łonie natury, wie, że niewiele jest miejsc, w których nie spotyka się gór pozostawionych przez turystów śmieci. Warto zacząć od siebie i stosować zasadę: co wniosłeś do lasu, to też z niego wynieś. Jak już zostało wspomniane, worki na śmieci przydadzą się również jako dodatkowe zabezpieczenie rzeczy przed wodą.

Środki higieny. Najprzyjemniejszy spływ to taki, kiedy masz poczucie przebijania się przez całkowicie nieodkryty teren. Jednak odległość od skupisk ludzkich często wiąże się też z brakiem toalet przy szlaku. Warto mieć przy sobie rolkę papieru toaletowego. I małą łopatkę – saperkę – do zamaskowania śladów swojej obecności.

Co założyć?

Na spływ ubierz się przede wszystkim wygodnie. Sportowe, szybkoschnące ubrania umożliwią Ci swobodne poruszanie. Pamiętaj też, że mogą się łatwo zabrudzić czy nawet podrzeć, więc tym bardziej nie warto zabierać swoich najlepszych, „odświętnych” strojów.

Zamiast zwykłej bielizny możesz założyć strój kąpielowy, który będzie bardziej komfortowy w razie przemoczenia, a jeśli pogoda dopisze, pozwoli Ci wskoczyć do wody i popływać podczas postoju.

Z pewnością w ciągu dnia może się zdarzyć, że będziesz wchodził do wody – czy to aby ściągnąć kajak z mielizny, czy też przy wyciąganiu kajaka na brzeg. W sandałach lub butach do wody możesz to zrobić bez żadnych obaw o skaleczenie.

Ważne są też akcesoria, niezbędne na wodzie: okulary przeciwsłoneczne oraz czapka lub chustka na głowę, które ochronią Twoje oczy przed ostrym słońcem. Nie zapomnij także posmarować się kremem z filtrem. Jak wiadomo, promienie słońca, odbite od wody, opalają bardzo silnie i nie trudno o oparzenia.

co-zabrac-na-splyw-kajakowy_iguana

Spływ kajakowy to doskonała propozycja na aktywny wypoczynek, a także świetna okazja do wspólnego spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Jeśli i ty właśnie wybierasz się na kajaki lub po prostu nie lubisz siedzieć w jednym miejscu, zajrzyj na sklepiguana.pl i skompletuj swój niezbędny turystyczny ekwipunek.

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl (HI-TEC)

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ