Szlaki w Karkonoszach – noclegi w górach

Krajobraz górski w zimę to sceneria wyjęta prosto z bajki. Pomimo trudnych warunków warto zdecydować się na piesze wędrówki, pamiętaj jednak o zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Koniecznie spakuj ciepłe, nieprzemakalne ubrania, wygodne buty i znajdź szlaki odpowiadające Twojemu przygotowaniu. Przejrzyj odpowiednie dla ciebie noclegi w górach i ruszaj w drogę!

Zagłębie baśniowych lasów – noclegi Karpacz

Okolice Karpacza słyną z wyjątkowo malowniczych szlaków. Te najbardziej atrakcyjne są dosyć trudne i wymagają przygotowania, ale z pewnością są warte każdego wysiłku.

  • Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły to bardzo malowniczy punkt widokowy na wysokości 1490 m n.p.m.. Składa się z dwóch kotłów polodowcowych. Niesamowite wrażenie sprawia również telewizyjna stacja przekaźnikowa ulokowana na ich szczycie. Na dnie większego znajduje się płytkie jezioro polodowcowe – Śnieżne Stawki. A tuż obok wznoszą się skałki Czarcia Ambona i Wielki Szyszak. Na Śnieżne Kotły prowadzi żółty szlak o długości ponad 3 km ze Szklarskiej Poręby.

  • Piekielna Dolina – Chojnik

Ruiny zamku w Chojniku znajdują się w połowie drogi pomiędzy Karpaczem a Szklarską Porębą. Podejście przez Piekielną Dolinę cieszy się opinią najbardziej baśniowego miejsca w Karkonoszach. Jest to mimo wszystko trasa dla wytrwałych. Na szczyt prowadzą niebieska, czerwona oraz żółta trasa. Zamek otaczają liczne głazowiska i lasy, a z zachodniej strony znajduje się 150-metrowa skarpa, która dodatkowo sprawia, że krajobraz wygląda jeszcze bardziej surowo.

  • Wejście na Śnieżkę

Jeśli masz już doświadczenie w zimowych wyprawach szlakami górskimi, koniecznie spróbuj zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy, czyli Śnieżkę. Pierwszą część tej trasy można pokonać wyciągiem, jednak o tej porze roku ostatnie – krótkie, ale strome – podejście może wymagać specjalistycznego sprzętu . Widok oszronionej stacji na szczycie góry oraz zapierające dech w piersiach zimowe krajobrazy z pewnością zrekompensują trudne podejście. W zimę jest otwarty tylko szlak czerwony. Niebieski, łatwiejszy znajduje się w strefie zagrożenia lawinowego. Na tę wyprawę warto się dobrze przygotować oraz rozłożyć siły, szczególnie jeżeli zdecydujesz się nie skracać wędrówki wyciągiem krzesełkowym. Apartamenty Karpacz będą świetną bazą wypadową do każdej z wymienionych tras.

Piesze wędrówki dla każdego – apartamenty Szklarska Poręba

W Szklarskiej Porębie znajdują się trasy o zróżnicowanej trudności. Ze względu na to warto wybrać ten kierunek, jeśli planujesz wyjazd z dziećmi, lub jest to Twoja pierwsza przygoda z wędrówkami pieszymi.

  • Trasa Sztaudyngera

Jan Sztaudynger był poetą, który przez pewien czas mieszkał w Szklarskiej Porębie. Na jego cześć powstała trasa turystyczna. Po drodze można napotkać 14 tablic z fraszkami i informacjami na temat pisarza i cieszyć się krajobrazem. Przejście całości może zająć nawet 8 godzin, ale prowadzi dookoła miasta, więc możesz zakończyć swoją wyprawę w każdym jej momencie. Jeśli wybierzesz noclegi w Szklarskiej Porębie, możesz po prostu zdecydować się na przerwę w trakcie spaceru.

  • Magiczny Szlak Ducha Gór

To atrakcje, na którą należy poświęcić więcej niż jeden dzień. Idealny wybór, jeśli planujesz wyjazd w góry z dziećmi. Szlak składa się z 34 punktów w pobliżu Szklarskiej Poręby. Całość rozpoczniesz odwiedzinami w Informacji Turystycznej, gdzie otrzymasz Księgę Skarbów na którą składa się mapka, notes na hologramy oraz kredki. Mapka prowadzi przez najbardziej malownicze miejsca w okolicy, a najmłodsi znajdą na szlaku niespodzianki, które urozmaicą im spacery.

  • Szlak Waloński

Jest to szlak czerwony, oznaczony jako ścieżka dydaktyczna. Obejmuje wszystkie najciekawsze atrakcje Szklarskiej Poręby takie jak najstarsza huta szkła, wodospad Szklarki, Dolinę Kamieńczyka czy starą Chatę Walońską. Łatwe podejście sprawia, że trasa jest przestępna dla każdego niezależnie od kondycji czy stopnia przygotowania. Szlak jest wytyczony w kółko, dzięki czemu z łatwością wrócisz do punktu wyjścia.

  • Wysoki Kamień

Punkt widokowy Wysoki Kamień to idealna propozycja dla całej rodziny. Podejście jest łagodne, ale ze szczytu na wysokości 1058 m n.p.m. doskonale widać panoramę Karkonoszy, Gór izerskich oraz Rudaw Janowickich. Na górę prowadzi czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby, a cała wędrówka zajmuje nieco ponad godzinę.

  • Szklarska Poręba – pod Łabskim Szczytem – Szrenica

Jedna z najpiękniejszych tras w Karkonoszach. Zaczyna się w Szklarskiej Porębie. Pierwszy etap trasy ma dosyć wysokie nachylenie. Szlak łagodniej przy Kukułczych Skałach, które znajdują się w górnych granicach lasów. Droga prowadzi dalej przez grupę skalną Trzy Świnki, aż na szczyt Szrenicy. Szczególnie ostatni fragment trasy jest wyjątkowo malowniczy.

Zwiedzanie gór zimą może być prawdziwym wyzwaniem, jednak wspaniałe widoki rekompensują trud włożony w wędrówkę. Pamiętaj, aby zawsze zabierać ze sobą w góry papierową mapę. Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo zgubienia się na szlaku, a ewentualna modyfikacje trasy w ramach Twojego przygotowania będą prostsze i bezpieczniejsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ