ratownik górski

Jest to praca, której nie może podjąć każdy. Bycie ratownikiem związany jest z dużą odpowiedzialnością oraz siła charakteru. Jako ratownik górskich musisz być nie tylko osobą młodą, ale również musisz pochwalić się nienagannym stanem zdrowia, dobrą kondycję fizyczną oraz odpornością na silny stres. GOPR do swojej kadry zatrudniają osoby znajdującej się w przedziale wiekowym od 18 do 35 lat. Takie osoby nie mogą posiadać lęków wysokości, zaburzeń psychicznych, a do tego muszą potrafić zachować zimną krew oraz myśleć logicznie czasami bardzo ciężkich sytuacjach. Do tego dochodzi presja czasu i stres, z którym należy się mierzyć.

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-ratownikiem-gorskim-co-zrobic-zeby-podjac-prace-jako-ratownik-gorski/

Praca ratownika górskiego – obeznanie w terenach górskich

Oprócz wszystkich wyżej wymienionych cech powinieneś również posiadać dobre rozeznanie w terenach górskich, znać ścieżki oraz topografię gór. Dodatkowo musisz potrafić przetrwać i zachowywać się w warunkach survivalowych. Czasami grupy GOPR wymagają również dyspozycyjności, a wymaga to też zdolności szybkiego reagowania i stawianie się na służbie. Wówczas pierwszeństwo mają mieszkańcy danego regionu, którzy znacznie szybciej mogą zareagować.

Pierwsze kroki jako ratownik górski

Stawiając pierwsze kroki w tym zawodzie powinniśmy posiadać wiedzę geograficzną oraz medyczną. Takową możemy zdobyć na drodze własnej edukacji lub poprzez kursy organizowane przez podmioty trzecie. GOPR jest w stanie zaoferować nam 10 godzinny kurs z udzielaniem pierwszej pomocy. Wiedza na temat ludzkiej anatomii, a także ratowania W sytuacjach krytycznych i jest niezwykle cenna. Podobnie nasze szansę podnosi to, jeżeli potrafimy jeździć na nartach, posiadamy dobrą orientację w górach oraz posiadamy rekomendacje dwóch innych ratowników górskich. GOPR jest towarzystwem elitarnym i z tego powodu bardzo dba o dobór zaufanych osób. Czasami czekając na egzaminy wstępne dotyczące wiedzy medycznej oraz geograficznej. Na takiej podstawie komisja jest w stanie stwierdzić czy możesz przejść do załogi. 

Ratownik górski – kurs i odznaka

Staż w GOPR kończy się zaliczeniem kursu pierwszego stopnia. Łączy on w sobie egzamin oraz najpowszechniejsze próby na drodze pracy ratownika górskiego. Sprawdzana jest Twoja dotychczasowa wiedza oraz osobowość. Kiedy uda ci się zdać, zostaniesz przyjęty do załogi ratowników górskich. Ukoronowaniem wysiłków jest uroczyste przysięga oraz wręczenie tak zwanej „blachy”, czyli oficjalnej odznaki GOPR.

Zobacz też: http://www.starovka.pl/ratownik-wodny-gdzie-szukac-pracy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ