First minute czy last minute

Turyści wyjeżdżający na wakacje lub długi weekend stają przed dylematem, czy bardziej opłacalne jest wykupienie wyjazdu w ramach przedsprzedaż, czy oferty last minute.

Jaka opcja jest korzystniejsza

Od paru lat z ofert turystycznych zniknęły naprawdę atrakcyjne oferty last minute. Biura podroży zrezygnowały z czarterowania całych samolotów, ponieważ było to nieekonomiczne. Chcąc zapełnić miejsca, sprzedawały oferty za 50% ceny. Taka polityka przyczyniła się do bankructwa wielu biur.

Obecnie powszechną polityką jest rezerwacja kilku, kilkunastu miejsc w samolotach rejsowych. Z tego powodu obecnie znacznie korzystniejsze są więc oferty we wczesnej sprzedaży. W ramach zachęty dla klientów, biura oferują korzystne rabaty oraz dodatkowe bonusy. Mogą to być zniżki dla dzieci, wycieczki fakultatywne. Kupujący otrzymują także gwarancję ceny.

Kiedy planować wyjazd

Oferty z wczesnym wykupem (first minute) są najczęściej dostępne z prawie rocznym wyprzedzeniem. To zdecydowany minus takich ofert, bo ledwie wrócimy z urlopu i już właściwie należałoby planować następne wakacje. Jeżeli rzeczywiście chcemy trafić na atrakcyjną ofertę to czasu na zastanowienie jest niewiele. W miarę zbliżania się okresu wakacyjnego, zniżki będą mniejsze a bonusy mniej atrakcyjne. Zasada ta dotyczy nie tylko wyjazdów na letnie wakacje, ale wszystkich atrakcyjnych terminów weekendowych.

Planując wyjazd w opcji first minute warto pamiętać o kilku zasadach:

• oferty wakacyjne dostępne są już od listopada,
• wyjazd na zimowe wycieczki najlepiej rezerwować latem,
• na rezerwację sylwestra najlepszy jest początek lata.

First minute jest zdecydowanie korzystne dla osób, które mają możliwość wczesnego planowania urlopu, chcą wyjechać z dziećmi lub przyjaciółmi. Jesienią i zimą jest największy wybór ofert.

Osoby, które nie mogą wcześniej zaplanować urlopu nadal mogą liczyć na oferty last minute. Niestety wybór ofert będzie znacznie mniejszy, ale dzięki temu można np. wybrać zupełnie nowy kierunek i spędzić równie udane wakacje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ