Jak podróżować z dziećmi

Wiele osób uważa, że podróżowanie z dziećmi jest uciążliwe i zamiast wypocząć wrócimy zmęczeni. Niektórzy są przekonani, że dalekie podróże mogą być także niebezpieczne. Tymczasem dobre przygotowanie wyjazdu, będzie okazją nie tylko do odpoczynku, ale także do stymulowania rozwoju dziecka.

Kiedy rozpocząć podróżowanie z dzieckiem

Nie ma tu żadnych reguł, jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo, to możemy w podróż zabrać już 3 miesięczne niemowlę. Lepiej zaczynać od krótkich podróży, by sprawdzić reakcję maluch na zmianę otoczenia.

Nie ulega wątpliwości, że charakter wyjazdu powinien być dostosowany do wieku dziecka.

Niezbędne dokumenty

Planując wyjazd z dziećmi musimy pamiętać o odpowiednich dokumentach. Na terenie UE wystarczy wpisanie dziecka do paszportu lub wyrobienie tymczasowego dowodu osobistego. Poza tym obszarem dziecko musi mieć osobny paszport.

W odpowiednim oddziale NFZ powinniśmy wyrobić dla wszystkich członków rodziny Europejskie Karty Zdrowia. Dzięki temu będziemy mieć bezpłatną opiekę w państwach unijnych. Warto także wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, poza UE jest ono obowiązkowe. Co prawda za konsultacje i badania lekarskie zapłacimy, ale po powrocie ubezpieczyciel zwróci nam koszty.

Jak zorganizować wyjazd

Wszystko zależy od wieku dziecka. Praktycznie możemy podróżować każdym środkiem transportu, ale najswobodniej dzieci czują się w pociągu, gdzie mają zapewnioną swobodę poruszania się, samolot natomiast znacznie skróci czas podróży.

Wybierając miejsce docelowe musimy zwrócić uwagę na standard noclegów, przede wszystkim na warunki higieniczne i oferowane wyżywienie. Im bardziej urozmaicone, tym lepiej. Pozwoli nam to uniknąć przygotowywania specjalnych posiłków dla malucha.

Jak zorganizować czas

Nie łudźmy się, że z małymi dziećmi będziemy zwiedzać zabytki. To dla nich zajęcie zbyt nudne i monotonne. Chętnie natomiast będą poznawać nowych ludzi, zwierzęta i rośliny. Najważniejszą sprawą jest zapewnienie im możliwości aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Wieczorem zmęczone szybko zasną, mimo obcego miejsca.

Truizmem jest powiedzenie, że podróże kształcą, ale w przypadku dzieci doskonale się sprawdza. Podróże umożliwiają dzieciom poznawanie nowych kultur, czynią je otwartymi, pobudzają wyobraźnię i ciekawość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ