Jak nie dać się oszukać w podróży

Wyjeżdżając za granicę musimy zachować szczególną czujność wobec oszustów różnej maści. I nie ma znaczenia, czy przebywamy w jednym z krajów UE, USA, czy w którymś z państw azjatyckich, czy afrykańskich. Wszędzie znajdą się osoby, które w sposób łatwy chcą zarobić na turystach.

Taksówkarze

Po raz pierwszy możemy zostać oszukani zaraz po wyjściu z lotniska, kiedy chcemy dojechać taksówką do zarezerwowanego hotelu. Triki nagminnie stosowane prze taksówkarzy to:

• zawyżanie ceny kursu (stawka nocna, wcześniejsze włączanie strefy),
• jazda drogą okrężną,
• kurs do innego hotelu.

Tego typu praktyki są powszechne we wszystkich państwach. Skuteczną obroną jest wcześniejsze dowiedzenie się o cenę usługi.

Restauracje

Tu najczęściej narażeni jesteśmy na zawyżanie rachunków, i nie chodzi o zwyczajowe napiwki. W krajach azjatyckich powszechnym procederem jest posiadanie podwójnych kart. Jedne dla tubylców zawierają ceny właściwe, te dla turystów wykazują ceny nawet dwukrotnie wyższe. Nagminne jest doliczanie do rachunku kwot za dodatkowe usługi.

Hotele

W hotelach recepcjoniści chętnie pomagają w zamówieniu dodatkowych usług np. w zamówieniu taksówki, atrakcyjnej wycieczki, biletów na imprezę lub przelot samolotem. Musimy mieć świadomość, że za wszystko to zapłacimy znacznie drożej, niż gdybyśmy zamawiali te usługi osobiście.

Płacić kartą czy gotówką

Nie ma reguły, ponieważ w jednym i drugim wypadku możemy zostać oszukani. Przy płaceniu kartą trzeba zwracać uwagę na wysokość rachunku i chronienie numeru PIN.
Płacenie gotówką najczęściej wiąże się z nieprawidłowym wydaniem reszty (podmienione nominały o podobnym wyglądzie).

Uliczni oszuści

Tu pomysłowość oszustów nie ma granic. Od zwykłych kradzieży dokumentów i gotówki po podszywanie się pod policjantów, czy osoby służące pomocą. W każdej z tych sytuacji powinniśmy zachować ostrożność.

Na oszustwa szczególnie narażone są osoby ze słabą znajomością języków obcych i lokalnych zwyczajów, warto więc zapoznać się z nimi przed wyjazdem.

Oszuści są we wszystkich państwach, ale najczęściej będziemy spotykać się z uczciwymi mieszkańcami i ich serdecznością wobec turystów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ