Niezbędnik turysty

Zbliża się okres długich weekendów i upragnionych wakacji. Osoby lubiące długie wycieczki w góry powinny pomyśleć o skompletowaniu odpowiedniego sprzętu.

Najważniejsze elementy wyposażenia

Doświadczeni piechurzy wiedzą, że przez kilka dni wędrówki na szlakach cały ich sprzęt i wyposażenie będą musieli nosić na własnych plecach. Wybierają więc tylko to, co jest niezbędne i dbają o to by była to wersja light.

Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają piesze wędrówki przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, które ułatwią zgromadzenie odpowiednich przedmiotów. Możemy podzielić je na kilka grup:

• odzież,
• nocleg,
• posiłki,
• bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że wszystko to musimy zmieścić w jednym plecaku, dlatego dobrze jest, gdy posiada on kilka kieszeni ułatwiających pakowanie.

Kompletując odzież powinniśmy uwzględnić dodatkowe spodnie, skarpety, polar, kilka podkoszulków. Bardzo istotna jest kurtka, która powinna skutecznie chronić od deszczu i wiatru. Odzież powinna być wykonana z materiałów naturalnych, oddychających.

Planując wyprawę oczywiście musimy zdecydować o wyborze noclegów. Nawet jeżeli zdecydujemy się na schroniska, to warto zabrać niewielki namiot i śpiwór oraz karimatę. Czasami zmuszeni będziemy do nocowania pod gołym niebem. Na rynku dostępnych jest wiele lekkich modeli.

Wędrując pięknymi dolinami i szczytami posiłki będziemy przygotowywać sobie sami. Konieczny więc będzie termos, kubek (najlepiej termiczny), naczynia i sztućce. Wielkość i ciężar bagażu znacznie ograniczymy, jeżeli zdecydujemy się na wybranie modeli turystycznych lub survivalowych. Menażka ze stali nierdzewnej to lekki trwały zestaw do ugotowania prostego obiadu. Sztućce możemy zastąpić popularnymi niezbędnikami np. typu spork. Mogą być wykonane z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej. Wybór modeli i cen jest ogromny.

Wybierając się na kilkudniową wyprawę koniecznie musimy zaopatrzyć się w dobrą mapę ze szlakami turystycznymi, apteczkę z środkami opatrunkowymi i odkażającymi. Za niewielką sumę kupimy apteczkę z gotowym wyposażeniem. Oczywiście konieczna jest latarka z zapasowymi bateriami lub akumulatorkiem.

Jeżeli chcemy być przygotowani na różne nieprzewidziane sytuacje to warto zaopatrzyć się w multitool. To bardzo sprytny gadżet, który możemy przypiąć do spodni. W zależności od wersji zawiera nożyczki, kleszcze, noże otwieracze do puszek i butelek.

Tak przygotowani możemy wyruszać na spotkanie przygody z przyrodą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ