egipt

Wybierając się na wakacje do kraju muzułmańskiego musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami, zwłaszcza w okresie Ramadanu, który jest dla nich świętym miesiącem.

Ramadan

Dla muzułmanów Ramadan to jak dla katolików Wielki Post, tyle że bardziej restrykcyjny. Tradycja jego obchodzenia związana jest z objawieniem Mahometowi części Koranu, świętej księgi dla muzułmanów.

W okresie Ramadanu wyznawcy Mahometa muszą przestrzegać bardzo rygorystycznych zasad. Nie wolno im spożywać posiłków i pić napojów od wschodu do zachodu słońca, nie mogą uprawiać seksu, palić tytoniu, kłamać Allahowi. Taki ścisły post ma ćwiczyć ducha, silną wolę i ciało. Każde naruszenie zasad powoduje konieczność odpokutowania. Okres Ramadanu to dla muzułmanów okres spełniania dobrych uczynków, dawania jałmużny, które ułatwią im wejście do raju. W okresie świętego miesiąca muzułmanie spożywają dwa posiłki: jeden przed świtem, drugi po zapadnięciu zmroku. Czasami przeradza się to w jedną ucztę. W 2016 r. Ramadan zaczyna się 5 czerwca po zmroku.

Turyści podczas Ramadanu

Większość turystów przebywających w kurortach nie odczuwa wpływu Ramadanu, mają zapewnioną pełną obsługę. Niekiedy mogą jednak zaobserwować zmiany w zachowaniu personelu, który jest bardziej rozdrażniony i ospały.

Nieco inaczej wygląda sytuacja na targowiskach i w miejscach publicznych. Tu możemy spotkać wielu zmęczonych postem sprzedawców, ale nadal pozostają uprzejmi i chętnie sprzedadzą nam wszystko co mają. Muzułmanie nawykli do postu od 10 roku życia, rzadko denerwują się z tego powodu.

Turyści goszczący w krajach muzułmańskich powinni uszanować miejscowe zwyczaje i wstrzymywać się od spożywania posiłków w miejscach publicznych. W krajach ortodoksyjnych, jak Emiraty Arabskie mogą za to narazić się na interwencję policji. Nie jest natomiast zabronione picie wody.

Pamiętajmy, że muzułmanów możemy spotkać nie tylko w krajach arabskich, ale także w wielu państwach Europy Zachodniej. Najlepiej wykazać się wtedy tolerancją i taktem, podobnie jak wobec wyznawców innych religii.

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ