ścieżki rowerowe

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, za oknem coraz częściej świeci słońce, przyroda zaczyna budzić się do życia po zimowych miesiącach. Choć w górach jeszcze sporo śniegu to w pozostałych rejonach Polski już zaczyna się sezon rowerowy.

Wiele osób przesiada się już w tym czasie z samochodów na swoje jednoślady i w ten sposób przemieszcza się po mieście inni wracają z pracy i wyciągają rowery by aktywnie odpocząć po całym dniu stresujących zajęć. Rower to świetny środek lokomocji, nie ukrywajmy dużych zakorkowanych miastach z łatwością możemy na nim przemieszczać się w godzinach szczytu. Ponadto nie da się przecenić jazdy na rowerze i tego jak zbawienny wpływ ma ona na nasze zdrowie samopoczucie oraz na kształtowanie naszej sylwetki.

Pamiętajmy jednak by zawsze dbać o swoje bezpieczeństwo. Nie możemy zapomnieć ze za kierownica roweru obowiązują nas takie same zasady ruchu drogowego jak kierowców samochodów. Rowerzyści musza stosować się do wszystkich znaków drogowych, chyba ze jest wyraźna adnotacja ich dany znak ich nie dotyczy.

Bardzo ważne jest również wyposażenie samego roweru, który musi mieć:

 • Jedna lampkę białą lub żółta przednia o świetle ciągłym lub migającym
 • Co najmniej jedno światło tylne odblaskowe, czerwone
 • Co najmniej jedno światło tylne czerwone, ciągłe lub migające
 • Co najmniej jeden sprawy hamulec
 • Sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

W Polsce niestety nie obowiązuje jeszcze prawo zmuszające rowerzystów do noszenia kasków i kamizelek odblaskowych jednak są takie plany legislacyjne. Jednak mimo, iż nie ma takiego obowiązku pamiętajmy ze to właśnie kask w starciu z samochodem lub infrastruktura drogowa podczas wypadku może nam uratować życie.

roshweel sakwa
Roshweel – sakwa 3 w 1

Podobnie jak prowadzenie samochodu tak też prowadzenie roweru wymaga stanu trzeźwości. Normy spożycia alkoholu w przypadku rowerzystów są identyczne jak u kierowców samochodów.

Jak powinni poruszać się rowerzyści by byli bezpieczni?

Oczywiście najbezpieczniejszą opcją jest ścieżka rowerowa jednak w Polsce wciąż ich mamy za mało by swobodnie przemieszczać się tylko po nich i przy okazji dotrzeć w każde wybrane przez siebie miejsce. Dlatego oczywiście rowerzyści mogą poruszać się po jezdni jednak z zachowaniem ostrożności i wszystkich przepisów ruchu drogowego.

Pamiętajmy ze cykliści nie powinni poruszać się po chodniku przeznaczonym dla pieszych wyjątek stanowi jedynie sytuacja gdy towarzyszy nam dziecko do 10 roku życia na wlanym rowerze.

sakwa rowerowa Roswhell
sakwa rowerowa Roswhell

Ważne również by nie zapominać iż nie przejeżdżamy przez przejścia dla pieszych, w takiej sytuacji należy zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę jezdni.

Rowerzyści w trosce o swoje bezpieczeństwo walczą o budowę nowych odcinków ścieżek rowerowych i faktycznie z roku na rok powstaje ich coraz więcej. Na terenie Polski wyznaczone sa również malownicze szlaki rowerowe.

W jakich rejonach Polski jest ich najwięcej i na które warto się wybrać?

Najdłuższy szlak rowerowy w Polsce nazywa się Green Velo ma długosc ponad 2000km i biegnie aż przez 5 województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie , świętokrzyskie i podkarpackie. Trasa prowadzi głownie drogami o niskim natężeniu ruchu.

Inne trasy rowerowe to:

 • Szlak Stu Jezior – ma ok. 110km i łączy się z międzynarodowym szlakiem rowerowym z Calais do Petersburga
 • Bieszczadzkie trasy rowerowe – to gęsta siatka szlaków położonych w zróżnicowanym terenie
 • Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10 – szlak biegnie wokół Morza Bałtyckiego przez teren dziewięciu państw i ma ponad 8 tys km. Nasz polski odcinek od Łeby do Rozewia liczy 63km
 • Trasa przez Hel aż do Trójmiasta
 • Karpacki Szlak Rowerowy – łączy 35 gmin województwa małopolskiego, ma długość prawie 800km
 • Trasy rowerowe w Dolinie Rospudy – prowadzi przez malownicze i dzikie tereny
 • Trasa rowerowa wokół Tatr

Jeśli natomiast chcielibyśmy pojeździć zupełnie bezpiecznymi ścieżkami przeznaczonymi dla rowerów to oczywiście w każdym województwie są już realizowane bądź ukończone projekty tego typu. Są to oczywiście krótsze odcinki przygotowane specjalnie z myślą o rowerzystach.

uchwyt rowerowy wodoodporny
uchwyt rowerowy wodoodporny

Wybierając się na trasy rowerowe szczególnie te dłuższe pamiętajmy o odpowiednim wyposażeniu. Oprócz akcesoriów wymaganych przepisami prawa warto uzupełnić rower o uchwyt rowerowy na telefon by móc w bezpieczny sposób śledzić aplikacje rowerowe lub powiadomienia przychodzące. Innym rozwiązaniem są sakwy wodoodporne z miejscem na telefon montowane na ramę lub kierownice, które oprócz niego zmieszczą kilka najważniejszych drobiazgów: klucze dokumenty portfel.

Wybierając się szczególnie na dłuższe wycieczki rowerowe nie zapomnijmy zabrać ze sobą Power Banka , który jest niezastąpiony w razie rozładowania baterii telefonu.

Pamiętajmy również iż prowadząc rower nie powinniśmy również rozmawiać przez telefon trzymając go przy uchu dlatego warto zaopatrzyć się w słuchawki bezprzewodowe, wyposażone w mikrofon. Słuchawki bluetooth nie ograniczają ruchów podczas jazdy, są niezwykle wygodne a w chwilach gdy nie prowadzimy rozmów możemy dzięki nim posłuchać swojej ulubionej muzyki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ