Wybierz plecak narciarski idealny do sportów zimowych

Sporty zimowe kojarzą się ze śnieżnym szaleństwem, adrenaliną, ekscytacją i pięknymi krajobrazami. Jednak zanim wyruszymy na zimową przygodę, należy się do niej odpowiednio przygotować. Bez odpowiednich umiejętności oraz dobrze dobranego sprzętu ciekawy wypad może skończyć się kontuzją bądź trwałym urazem. Oprócz samych nart, snowboardu czy górskiego ekwipunku należy pomyśleć o czymś, w czym umieścimy nasz sprzęt. Warto zapoznać się z zaletami plecaków narciarskich, które są coraz chętniej wybierane przez początkujących oraz zaawansowanych miłośników sportów zimowych.

Profesjonalny plecak na zimowy wypad

Powszechnie znane są anegdoty o wycieczkowiczach wchodzących na szczyty w nieodpowiednim ubraniu – np. w szpilkach czy klapkach. Jednak obok tak skrajnych przykładów, można wymienić szereg mniej spektakularnych błędów, jakie popełniają rządni przygód podróżni. Wśród nich z pewnością wysoko znajdą się pomyłki ze źle dobranym sprzętem. Dlatego przed wyruszeniem na zimowy wypad, dobrze wszystko dokładnie przygotować. O plecakach narciarskich nie mówi się tak często jak np. samych nartach, jednak nie oznacza to, że ten sprzęt jest mało istotny. Wręcz przeciwnie! Sprawdźcie, dlaczego warto zakupić profesjonalny plecak narciarski.

Zalety plecaków narciarskich:

 • idealnie dostosowane do sportów zimowych,
 • umożliwiają łatwiejsze poruszanie się na stokach,
 • zapewniają swobodę ruchów oraz tzw. wolne ręce,
 • nie uciskają,
 • zapewniają ochronę pleców.

Funkcjonalne plecaki na zimę

Długie kolejki do wyciągów, zatłoczone trasy i zbyt oklepane zjazdy – to częsty scenariusz narciarskich wypadów. Warto pomyśleć o sposobach, które pomogą to ominąć. Częstym wyborem są skitury, dzięki którym zimowe szaleństwo praktycznie nie ma ograniczeń. Jednak żeby tak właśnie było, trzeba być odpowiednio przygotowanym – pod kątem kondycyjnym oraz wyposażenia. Plecaki narciarskie zdają również egzamin podczas bardziej zorganizowanych zjazdów – na mniejszych czy większych stokach. Jadąc na narty czy snowboard, nawet na jeden dzień, chcemy wykorzystać czas jak najefektywniej i najprzyjemniej. Potrzebujemy m.in. czegoś do przegryzienia, koszulki na zmianę czy portfela. Nie zawsze udaje się schować wszystko w kieszeni, dlatego idealnie sprawdzi się plecak. Musi jednak charakteryzować się brakiem ograniczania swobody ruchów, która w czasie zimowego szaleństwa jest kwestią kluczową.

Cechy dobrego plecaka narciarskiego

Wśród najważniejszych cech plecaków zimowych wymienia się:

 • lekkość – plecak musi być na tyle lekki, aby nie obciążać pleców, ale jednocześnie na tyle dobrze wykończony, aby zdał egzamin w zimowych warunkach;
 • taśmy kompensacyjne – dzięki którym można ściągnąć prawie pusty plecak, dopasowując go do ciała, tak aby przylegał, a jego zawartość nie przemieszczała się;
 • możliwość mocowania nart;
 • kieszeń na mokrą odzież;
 • uchwyt do ręcznego noszenia plecaka;
 • system wentylacyjny – szczególnie ważny podczas skiturów;
 • wykonany z nieprzemakalnego materiału;
 • możliwość dostosowania plecaka do wzrostu;
 • szczelne zapięcie chroniące przed śniegiem.

Plecak skiturowy a plecak narciarski

Plecaki do sportów zimowych różnią się ze względu na przeznaczenie. Nieco inne cechy powinien posiadać plecak skiturowy – szczególnie dobrze dopasowany do pleców, usztywniony, z wentylacją czy pasami biodrowymi i piersiowymi. Jednak plecak skiturowy może oczywiście posłużyć także podczas bardziej zorganizowanych wypadów narciarskich. Należy przede wszystkim pamiętać, aby plecak narciarski był profesjonalny i idealnie dostosowany do zimowych warunków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ