Z kim jechać na wakacje

Urlop to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów na rok następny. Nie wszyscy potrafią właściwie z niego skorzystać i często wracają bardziej wyczerpani niż przed wyjazdem.

Towarzystwo

Istotny wpływ na przebieg wypoczynku mają towarzyszące nam osoby. Jeżeli nie lubimy samotności, to na wyjazd zapraszajmy osoby, które lubią spędzać czas podobnie jak my. Nie będzie wtedy konieczności wybierania między wspinaczką górską a żeglowaniem. Psycholodzy odradzają wybieranie na wakacyjne wyjazdy osoby z pracy. Utrudnia to wyciszenie, oderwanie od problemów zawodowych, dodatkowo niesie zagrożenie przeniesienia relacji służbowych na grunt towarzyski.

Sposób spędzania, czyli co robić

Istotną sprawą dla wypoczynku jest całkowite oderwanie się od obowiązków zawodowych. W tym celu należy odłączyć się od telefonu komórkowego (tylko do rodziny) i Internetu. Absolutnie nie należy na urlop zabierać zaległych zadań. Pracowity urlop nie przynosi żadnych efektów poza dodatkowym zmęczeniem.

Podczas urlopu powinniśmy przede wszystkim realizować własne potrzeby, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Doskonałe efekty przynosi obcowanie z naturą, zwłaszcza dla osób, które narażone są na stres. Dobrze jest to połączyć z uprawianiem sportów, które wymagają wyłącznego skupienia uwagi na wykonaniu zadania i nie rozpraszają uwagi. Bardzo dobrze nadaje się do tego wspinaczka skałkowa, windsurfing, nurkowanie i inne sporty ekstremalne.

Ważnym elementem odpoczynku jest spontaniczność. Nie powinno się szczegółowo planować poszczególnych działań, bo ich realizacja może wywołać stres. Spontaniczność oznacza zadowolenie z każdej chwili i pełny relaks, a to podstawowe warunki udanego wypoczynku i odpoczynku.

Wybierając się na wypoczynek w towarzystwie innych osób warto wcześniej porozmawiać na temat tego, jak będziemy spędzać czas. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych konfliktów.
Planując urlop powinniśmy pamiętać o okresie adaptacji. Przez pierwsze 2-3 dni będzie nam ciągle czegoś brakowało (oczywiście pracy). Dopiero potem organizm przystosuje się do wolniejszego tempa. Powrót z urlopu także wymaga adaptacji, więc warto wrócić z wakacji dzień wcześniej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ