Zimowa wycieczka w góry

Zima w górach to coś zupełnie niepowtarzalnego i wyjątkowego. Wiele osób nie potrafi odmówić sobie przyjemności bezpośredniego obcowania z przyrodą w środku śnieżnej zimy i chętnie wybiera się w góry właśnie o tej porze roku. Wyruszając na zimowy szlak trzeba jednak pamiętać o ogólnych zasadach bezpieczeństwa i co najważniejsze, właściwie się ubrać. Markowa odzież zimowa nie będzie w tym przypadku żadną przesadą. Jeśli jeszcze latem lub nawet jesienią możemy sięgnąć po zwykłą odzież, której używamy w życiu codziennym, to zimą nie powinniśmy już tego robić. Warunki pogodowe w górach szybko ulegają zmianie i jeśli nie zainwestujemy w dobrą jakościowo odzież, na przykład w rzeczy marki Salomon, górska wycieczka może skończyć się dla nas naprawdę tragicznie.

Wyposażenie

Podstawą właściwego wyposażenia, gdy wybieramy się w góry zimą, są odpowiednio dobrane buty. Buty Salomon lub buty zimowe innych znanych marek, wykonane są ze specjalnych rodzajów tkanin, które z jednej strony zapewniają wysoki komfort cieplny, z drugiej zaś strony oferują dobrą wentylację, zapobiegając nadmiernemu poceniu się stóp w czasie wielogodzinnego marszu. Markowe buty do wędrówki po górach zimą powinny być obuwiem nieprzemakalnym, z odpowiednio dobranym protektorem, ograniczającym ryzyko poślizgnięcia. Oczywiście do takich butów dokupić można również kolce do chodzenia po lodzie lub rakiety śnieżne, które ułatwiają chodzenie po głębokim śniegu. Do butów dokupić możemy także kijki, które ułatwiają zachowanie równowagi podczas pokonywania większych wzniesień.

Zimowa wycieczka w góry

Dobrej jakości obuwie to podstawa podczas każdej wyprawy w góry. Pamiętając o obuwiu, nie możemy jednak zapominać o pozostałej części ekwipunku, czyli właściwej odzieży. Tutaj kompletowanie stroju zaczynamy od bielizny. W przypadku wypraw w wysokie góry, warto od razu zainwestować, w co prawda dość drogą, ale niezwykle wygodą bieliznę termoaktywną. Taka bielizna gwarantuje wysoki komfort cieplny, a jednocześnie chroni nas przed gwałtownym wychłodzeniem, gdy się mocno spocimy – pot zostanie odprowadzony na zewnątrz tkaniny, co zminimalizuje ryzyko przewiania. Poza bielizną powinniśmy również pomyśleć o kupnie wytrzymałych, ciepłych i co najważniejsze nieprzemakalnych spodni. W ofercie marki Salomon znajdziemy wiele par spodni stworzonych z myślą o górskich wycieczkach realizowanych w warunkach zimowych. Dodatkowo musimy zaopatrzyć się w ciepłą bluzę oraz odpowiednio dopasowaną kurtkę. Nie powinniśmy również zapominać o takich dodatkach jak czapka czy rękawiczki. Szczególnie ważna jest ta pierwsza. Bez dobrej czapki szybko się wyziębimy, przez co każda dłuższa wycieczka w góry będzie wiązała się z ryzykiem złapania paskudnego przeziębienia.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ