Papryka, różne gatunki mięs, np. z mangalicy, oraz ryby i wina to najczęściej wykorzystywane składniki w węgierskich kuchniach. Można z nich przygotować wiele wspaniałych dań, które na co dzień są dostępne w wielu lokalnych restauracjach, barach, halach targowych czy w trakcie zlotu food trucków. Przygotuj się przed wyjazdem do Budapesztu i poznaj 5 najpopularniejszych węgierskich posiłków. Dowiedz się również, w których miejscach w Budapeszcie warto ich spróbować.

Z każdym rokiem do Budapesztu przyjeżdża coraz więcej turystów, dzięki czemu w menu lokalnych restauracji zaczynają pojawiać się dania znane w każdym kraju, w tym niestety potrawy fast food. W szczycie sezonu można je spotkać na każdym kroku – na ulicach, przy kąpieliskach i w barach. W związku z tym znalezienie i skosztowanie lokalnych węgierskich specjałów stanowi nie lada wyzwanie!  Sieć AccorHotels przygotował a listę 5 najpopularniejszych węgierskich  dań serwowanych w Budapeszcie. Z naszą pomocą odkryjesz prawdziwe smaki Budapesztu!

Pörkölt – węgierski gulasz

Pörkölt to jedno z najbardziej znanych dań na Węgrzech , które najczęściej jest kojarzone z polskim gulaszem. Pörkölt składa się z kawałków mięsa (wołowego, wieprzowego np. mangalicy, jagnięcego, a nawet z kaczych żołądków) duszonych  w bardzo zawiesistym i gęstym sosie lub w węgierskim winie wymieszanym z przecierem pomidorowym.

Pörkölt od polskiego gulaszu różni się przede wszystkim sposobem przyrządzania. Zanim mięso na pörkölt zacznie się dusić, należy na smalcu z gęsi zeszklić cebulę i oprószyć ją słodką papryką, która dzięki temu nabiera  lekko gorzkiego smaku. Sekret węgierskiego gulaszu tkwi również w samym gotowaniu. Zgodnie z tradycyjną recepturą pörkölt należy zawiesić wysoko nad ogniem, żeby dusił się w niewielkiej temperaturze.

W restauracjach, barach i w foodtruckach pörkölt jest podawany z kluseczkami z ciasta z mąki pszennej.

Halászlé – węgierska zupa rybna

Kolejnym tradycyjnym specjałem Węgier jest halászlé, czyli zupa z ryb słodkowodnych. W lokalach najczęściej występuje wersja wywaru z karpia (na Węgrzech karp jest dostępny przez cały rok). Rzadziej można spotkać halászlé z suma, który nie daje tak wyrazistego i intensywnego smaku.

Zazwyczaj zupy rybne są przygotowywane z filetów dokładnie oczyszczonych z ości. Inaczej jednak jest w przypadku zupy halászlé . Do tego węgierskiego wywaru należy najpierw ugotować… głowy, płetwy, a nawet kręgosłupy ryb (kucharze gotują je z selerem, który niweluje mulisty zapach karpia). Później powinno się wszystko oddzielić od ości, zmiksować i przetrzeć przez sito, dodając sproszkowaną paprykę i pomidory. Dopiero na sam koniec wrzuca się pokrojonego w dzwonki karpia.

Uwaga, Węgrzy zazwyczaj nie wyjmują wszystkich ości, dlatego trzeba bardzo uważać w trakcie jedzenia zupy.

Lángos – węgierski placek

Podium tradycyjnych węgierskich dań zamyka lángos (w wersji spolszczonej – langosz), czyli węgierski placek, coraz częściej uważany za lokalny fast food.  Przygotowuje się go z białej mąki, utłuczonych, ugotowanych ziemniaków, drożdży i wody. To główne danie wielu barów szybkiej obsługi i food trucków.

Kiedyś lángos był przygotowywany nad ogniem z ciasta chlebowego (stąd nazwa – „láng” to po węgiersku „płomień”). Z biegiem lat receptura langoszów uległa zmianie i obecnie są one smażone na głębokim oleju.

W lokalach najczęściej serwuje się langosze z żółtym serem, kwaśną śmietaną oraz czosnkiem, choć w niektórych miejscach spotkasz bardziej deserowe wersje placków – z konfiturami, owocami, śmietaną, cynamonem lub miodem.

Lecso – węgierskie leczo

Na liście tradycyjnych węgierskich potraw nie mogło zabraknąć węgierskiego lecza. To jedno z niewielu dań bezmięsnych, które dodatkowo jest dosyć lekkostrawne. Dopiero w Polsce zaczęto dodawać do niego kiełbasę – na Węgrzech tradycyjne lecso przygotowuje się z samych warzyw.

Aby przygotować węgierskie lecso, kucharze dodają poszatkowaną cebulę oraz słodkie pomidory. Najważniejszym składnikiem jest jednak papryka – koniecznie biała, która nadaje całej potrawie delikatnego, kremowego smaku. Niektórzy dodają  również ścięte jajko, dlatego nie zdziw się, jeśli zobaczysz je w swoim lesco.

Uwaga, choć lecso nie ma mięsa, nie jest potrawą wegańską. Według tradycyjnej receptury musi być przyrządzone  na gęsim lub wieprzowym smalcu. Lecso jest dosyć trudno dostępne w restauracjach i w foodtruckach. Dużo częściej serwują je hotele. Budapeszt posiada kilka atrakcyjnych hoteli z restauracjami podającymi tradycyjne dania Węgier.

Palacsinta – węgierskie naleśniki

Spis najpopularniejszych węgierskich dań zamyka palacsinta, czyli węgierski naleśnik, który może występować albo na słodko, albo na słono.

Słodki palacsinta, który zyskał popularność wśród wielu turystów, może być serwowany z farszem z orzechów włoskich z rumem i rodzynkami. W mniej wykwintnej wersji jest podawany z masą kakaową lub roztopioną czekoladą. Palacsina na słono (Hortobágyi) zawiera mięsny farsz i sos pomidorowo-paprykowy z dodatkiem śmietany.

Ciasto na węgierskie palacsinta przypomina polskie naleśniki. Do jego wykonania używa się mąki, jajek, mleka, roztopionego masła lub oleju,  wody i szczypty soli.

Węgierskie potrawy – gdzie w Budapeszcie zjeść tradycyjne dania?

Wszystkie te dania brzmią smacznie? Twój apetyt na zwiedzenie Budapesztu jeszcze bardziej wzrósł? Zaplanuj wycieczkę do stolicy Węgier i zajrzyj do lokalnych knajp i restauracji, w których nie znajdziesz tylko typowych fast foodów. Lokalnych przysmaków spróbuj przede wszystkim w:

  • Street Food Karaván, czyli miejscu  spotkań węgierskiej młodzieży, w którym aromatyczne smaki papryki i duszonego mięsa mieszają się dobrą muzyką i śmiechami. W  znajdujących się tam foodtruckach dostaniesz m.in. langosze , węgierskie naleśniki czy gorący gulasz idealny na chłodniejsze  dni;
  • Vasarcsarnok, czyli najpopularniejszej i największej w Budapeszcie hali targowej , na której dostaniesz świeże warzywa, mięsa, ryby oraz przyprawy. Ponadto, znajduje się tutaj kilka punktów gastronomicznych, w których można  spróbować np. kiełbas z mangalicy, czyli węgierskiej świni, zupy rybnej Halászlé czy lecza.

Pysznych i przyrządzonych z najwyższą starannością dań możesz skosztować również w hotelach – w Sofitel Budapest Chain Bridge działa m.in. Paris Budapest Restaurant. Niech Cię nie zmyli nazwa! Szef kuchni doskonale zna lokalne receptury i potrafi łączyć je z francuskimi specjałami. Dostaniesz tu m.in. mięso z mangalicy czy pörkölt z węgierskiej wołowiny gray.

[Głosów:92    Średnia:2.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ