wakacje
fot. pexels.com

Podjęcie decyzji o tym, że wysyłamy dziecko na wakacyjne kolonie czy obóz może być dla wielu rodziców, jak i dzieci trudna. Dowiedz się dlaczego możliwie najwcześniej wysyłać dziecko na zorganizowane wycieczki i jak razem z nim przygotować się na to mentalnie!

Zobacz też: http://www.nadwisla.pl/oboz-dla-dzieci-jak-przygotowac-dziecko/

Kiedy pierwszy raz wysłać dziecko na wakacje?

Ta kwestia jest bardzo indywidualna. Niektórzy rodzice korzystają z wycieczek dedykowanych naprawdę najmłodszym dzieciom – kilkulatkom. Inni natomiast czekają, aż ich pociecha osiągnie nastoletni wiek, aby była bardziej świadoma. Wiek, w którym dziecko po raz pierwszy skorzysta ze zorganizowanych wakacji jest bardzo istotny i ma ogromny wpływ na całokształt jego rozwoju. Z tego względu ważne jest, aby dobrze przemyśleć takie pierwszorazowe wysłanie dziecka na kolonie lub obóz. 

Małe dziecko VS nastolatek na wakacjach

Jeśli małe kilkuletnie dziecko wyjedzie na kolonie czy wycieczkę zorganizowaną to fakt, może zbyt wiele nie pamiętać z danego miejsca, ponieważ nie ma jeszcze świadomości zwiedzania, architektury, zabytków itd. Mimo to, podróżowanie uczy takiego obycia, przełamuje stereotypy, że jest to trudne i sprzyja temu, że dziecko w przyszłości będzie miało łatwiej, aby wyjechać dalej od rodziców.

Z kolei wyjazdy nastolatków są bardzo dobrym wprowadzeniem w dorosłość. Dziecko ma okazję obcować z innymi ludźmi, poznaje siebie w nowych relacjach, uczy się podróżowania, poznaje świat. To bardzo cenne doświadczenia dla młodego człowieka. Warto jednak pamiętać, że jeśli długo będziemy zwlekać z wysłaniem dziecka na wakacje lub nie zrobimy tego w ogóle (to nie muszą być drogie wyjazdy, może być skromny kilkudniowy wyjazd), to może to negatywnie wpłynąć na odbieranie życia i innych ludzi, wywoływać strach i niechęć do otoczenia.

Jak już widzisz, warto wysyłać dziecko na wakacje, gdy jest młodsze. To też może wiązać się z buntem i płaczem z tęsknoty. Warto więc wytłumaczyć dziecku, jak te wakacje będą wyglądać, wskazać kiedy wróci, rozmawiać z nim o tym i zapewnić o rozmowie w czasie wakacji. Warto spojrzeć na taki wyjazd dziecka, z perspektywy dziecka, które właśnie pierwszy raz wyjedzie w nowe miejsce. Taki pogląd ułatwia rozmawianie z pociechą i sprawienie, że ten pierwszy wyjazd może nawet stać się tym najlepszym.

Przeczytaj też: http://www.starovka.pl/dlaczego-warto-wysylac-dzieci-na-kolonie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ