Podjęcie decyzji o wprowadzeniu aktywności fizycznej do swojego stylu życia to dopiero pierwszy krok ku atrakcyjniejszej sylwetce i lepszemu zdrowiu. Większość osób zastanawia się, czy zacząć przygodę ze sportem samemu, czy zaangażować w to także swoich przyjaciół. Podobnie jak w przypadku wielu innych kwestii związanych ze zdrowiem, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji danej osoby – tego, co chce dzięki aktywności fizycznej osiągnąć i jakie są jej umiejętności oraz możliwości. Zanim zdecydujemy się na wybranie konkretnej dyscypliny, dobrze jest zatem zastanowić się, jakich efektów oczekujemy. Pomocna w tym może być odpowiedź na podstawowe pytanie – czym jest dla nas sport?
Sport jako ćwiczenie charakteru
Niektórzy traktują sport jako formę transcendencji, przekraczania siebie. Podejmowany wysiłek fizyczny jest wówczas sposobem na pokonywanie własnych słabości i granic. Dla osób, które widzą sport właśnie w taki sposób, największą wartość ma wysiłek podejmowany samodzielnie.
Jedną z dyscyplin, która sprawdza się do tego doskonale, jest bieganie. Zalety regularnego joggingu można by wymieniać praktycznie w nieskończoność. Uważa się, że nawet pół godziny biegania dziennie można w znaczny sposób poprawić stan naszego zdrowia. Dodatkowo bieganie ćwiczy charakter, ponieważ wymaga od nas dużo dyscypliny i samozaparcia. Jest to dyscyplina dobra dla osób początkujących, ponieważ w przypadku amatorów nie wymaga kupna żadnego profesjonalnego sprzętu. Bieganie może, choć nie musi, być praktykowane samotnie. Dla osób chcących zachować korzyści z biegania bez konieczności samotnego spędzania czasu dobrą opcją będzie wspólny trening. Osoby bardziej zaangażowane mogą też spróbować swoich sił w różnego rodzaju zawodach, takich jak maratony czy półmaratony.
Coraz większą sympatią wśród osób chcących wprowadzić sport do swojego życia cieszy się joga. Regularne rozciąganie się pozwala zwiększenie wydolności organizmu i korektę różnych wad postawy. W czasach, kiedy większość z nas ma siedzący tryb życia, każda okazja do wsparcia swojego ciała jest na wagę złota. Ta dyscyplina sportu wpisuje się w szeroko rozumiany nurt mindfulness. Praktyka jogi pozwala nie tylko na rozluźnienie ciała, ale także wyciszenie naszej głowy. W tych przypadkach sport jest sposobem nie tylko na zmianę ciała, ale także umysłu. Praktyki te nie tylko zwiększają wydolność organizmu i poprawiają kondycję, ale też mają zbawienny wpływ na nasz dobrostan psychiczny – zmniejszają poziom stresu i niepokoju, którego w dzisiejszych czasach nam nie brakuje.
Sport jako wspólna przygoda
Wiele osób w sporcie upatruje okazji do produktywnie spędzonego czasu. Niejednokrotnie już udowodniono, że odpoczynek aktywny jest o wiele bardziej efektywny niż odpoczynek bierny, czyli wieczór spędzony na kanapie przed telewizorem. Chęć wypełnienia swojego wolnego czasu aktywnością fizyczną może być także motywowana wizją zawiązania nowych znajomości albo podtrzymania tych już istniejących. Nic tak nie zbliża jak wspólny wysiłek albo zdrowa rywalizacja. Zaangażowanie przyjaciół w różnego rodzaju gry zespołowe lub wspólne rowerowe przejażdżki na długie dystanse to świetny sposób na to, by pogłębić więzi, ale też skutecznie się odstresować i odprężyć.
Uprawianie sportu z kimś sprawdza się szczególnie dobrze, gdy celem podejmowanej aktywności jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Dla osób, które chcą połączyć aspekt towarzyski ze zdrowotnym doskonale sprawdzi się rozwiązanie, jakim są obozy fitness. Jest to też świetna opcja dla osób początkujących, ponieważ pracujący na takich obozach profesjonaliści z zakresu diety i treningów sprawnie wprowadzą ich w ten świat. Wspólne chudnięcie to nie tylko gwarancja skuteczności, ale też dużej dawki motywacji i wsparcia, które w walce o lepsze życie są niezwykle potrzebne. Obozy sportowe są dostępne nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci.