kobieta w ciąży - czy powinna podróżować?

Wiele przyszłych mam, gdy planuje podróż samolotem, zaczyna mieć obawy czy na pewno taka forma transportu jest dla nich dozwolona. Na różnych forach internetowych znajdziemy wiele zapytań tego typu. Kobiety wzajemnie ostrzegają się przed lataniem, jednak są również takie, które przytaczają własną historię, jak to urodziły swoją pociechę na pokładzie samolotu. Jak to w końcu jest z tym lataniem?

Kobieta w ciąży a lot samolotem

Wielu lekarzy przestrzega przyszłe mamy, przed lotem samolotem w pierwszym trymestrze ciąży. Czemu? Ponieważ podczas startu, jak i lądowania dochodzi do dużej zmiany ciśnienia. Na skutek tego mogłoby dojść uszkodzenia płodu, a nawet wywołać poronienie.

Kiedy lot samolotem jest najbezpieczniejszy dla kobiety w ciąży?

Najbardziej bezpiecznym okresem dla latania jest połowa drugiego trymestru. Wtedy większość narządów dziecka jest już odpowiednio wykształcona, zmiany ciśnienia do których dochodzi podczas lotu samolotem nie są zagrożeniem.

Wyłącznie ciąża powyżej 34 tygodnia jest przeciwskazaniem do latania samolotem, nawet większość lini lotniczych ma taki zapis w swoim regulaminie. W tym okresie podróż na siedząco, która w wielu przypadkach jest długa, może doprowadzić do zaburzeń krążenia i utraty przytomność, kolejny powód to przedwczesny poród, do którego może dojść w wyniku różnic ciśnienia.

W przypadku kobiety w ciąży najbezpieczniejszy lot samolotem, wynosi maksymalnie 3 godziny w jedną stronę. Unikać również należy lotów z przesiadkami, są zbyt męczące.

Przeczytaj też: http://www.starovka.pl/wczasy-all-inclusive-czy-sie-oplaca/

Jak należy przygotować się do podróży samolotem?

Po pierwsze zawsze, należy sprawdzić regulamin linii lotniczej, którą zamierzamy polecieć. Niektóre z nich zastrzegają sobie zakaz wpuszczania na pokład kobiet w ciąży. Kolejna ważna sprawa, to wizyta u lekarza. Zawsze warto zapytać się go co myśli o takim locie, czy jest wskazany w naszym przypadku, czy też nie. Należy również wziąć od niego zaświadczenie o tym, w którym tygodniu ciąży jesteśmy.

Jeżeli jesteśmy w dość zaawansowanej ciąży, wiele linii lotniczych chce się zapoznać z takim zaświadczeniem oraz z tym, czy nie ma przeciwskazań do lotu. Brak takiego zaświadczenia może skończyć się tym, że nie zostaniemy wpuszczone na podkład samolotu. Zaświadczenie może być w języku polskim, jeżeli lecimy zagranicznymi liniami, lepiej jest mieć zaświadczenie wypisane po angielsku.

Źródło: https://travelandtaste.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ