DLACZEGO WARTO WYSŁAĆ POCIECHY NA OBOZY DLA DZIECI

Obozy letnie dla dzieci to nieprzecenione źródło nowych doświadczeń, atrakcji i przyjemności, a także zdobywania samodzielności. Jak tylko będziemy wiedzieć, że nasze dziecko jest już gotowe na samodzielny wyjazd, to czym prędzej zapiszmy je na fajny obóz dla dzieci. Obecnie na rynku jest bardzo wiele naprawdę wspaniałych propozycji, wyjazdów organizowanych przez renomowane, sprawdzone firmy. Wypoczynek dla dzieci jest coraz bezpieczniejszy i dobrze kontrolowany przez różne instytucje. Nie przegapcie tego czasu na przygody, bo ten czas się nie powtórzy!

Dla kogo kolonie?

Na samodzielny wyjazd zwykle gotowe są dzieci po pójściu do szkoły i przebrnięciu przez pierwszy rok nauki – wtedy dziecko staje się bardziej samodzielne, zna zasady, wymogi i obyczaje w życiu społecznym, a także zwykle spędzało już kilka nocy u babci czy u koleżanki – sąsiadki. Zwykle najmłodsi koloniści mają sześć, siedem i osiem lat. Dziewięciolatki już wyjeżdżają na obozy masowo, wtedy już są na tyle “dorosłe”, by zrozumieć sens i wartość wyjazdu, a nawet czasem sami potrafią się już umówić z kolegą na wspólny wyjazd.

Obozy dla dzieci w Polsce

Na wypoczynek dla najmłodszych dzieci, czyli takich poniżej dwunastego roku życia, wybierzmy obozy w Polsce (zobacz na: https://www.kogis.pl/obozy ), gdyż oferty zagraniczne są dostosowane raczej do nastolatków. Niech nasze dziecko najpierw spróbuje wyjazdu do Polski, niech pozna swój kraj, niech “otrzaska się” się z podróżowaniem kolonijnym, z nowymi miejscami i wyzwaniami bez rodziców, by potem, jako nastolatek, śmiało wkroczyło w kolejne etapy wyjazdów dalszych czy nawet zagranicznych.

Gdy nie wiesz czego chcesz…

Czasem dzieci w młodszym wieku nie mają żadnych sprecyzowanych zainteresowań. Dlatego organizatorzy obozów dla dzieci stworzyli wiele ofert ogólnych, typu “MIX”, gdzie dziecko będzie miało zajęcia z różnych dziedzin. Przykładem takich wyjazdów są na przykład obozy typu “Siedem przygód”, gdzie każdy dzień to inna tematyka nowych przygód – kolejno dzieci bawią się w Indian, potem w survival, następnie mają warsztaty konstrukcyjne i plastyczne, by następnie zająć się grami terenowymi z wykrywaczami metalu. Na końcu może czekać ich dzień sportowy z kajakami czy windsurfingiem. Takie obozy zapewnią wszystkim dzieciom coś fajnego – bez względu na dziecięcy temperament, zainteresowania, płeć czy oczekiwania.

Korzyści z obozu letniego

Obozy dla dzieci to nie tylko “wakacyjna przechowalnia” dla dzieci podczas, gdy rodzice pracują. Minęły te czasy. Obecnie obóz ma spełnić wiele ważnych funkcji, z których podstawową jest beztroski, przyjemny odpoczynek dla dziecka w nowym, ciekawym miejscu. Jednak wielość ofert na rynku powoduje, że współczesny obóz to raczej mała akademia, gdzie uczestnik traktowany jest jak super-bohater, by tylko dobrze spędzał czas i był maksymalnie zadowolony z odpoczynku. Zatem typowy obóz ma bardzo rozbudowany, bogaty program, małe grupy, by wychowawcy mieli indywidualny kontakt z uczestnikami, a także ciekawe wycieczki. Każde dziecko po takim wyjeździe otrzyma pakiet nowych doświadczeń, ciekawych tematów, które pozna i będzie mogło je rozwijać, a także mnóstwo energii do działania w różnych dziedzinach.

Korzyści z obozu letniego

Sprawdzenie siebie i wchodzenie w dorosłość

Jakkolwiek by to nie brzmiało przy temacie dziewięcio czy jedenastolatków, to obóz jest prawdziwą bramą do dorosłości. To tutaj dziecko musi się samo odnaleźć w nowych warunkch. To tu musi nauczyć się rozmawiać z dorosłymi osobami, komunikować swoje potrzeby czy pomysły. To tutaj dziecko jest zmuszone do nawiązywania nowych relacji z rówieśnikami i poznawania innych ludzi. W czasach smartfonów jest to ogromnie ważna umiejętność. Na obozie nie ma czasu na siedzienie z nosem w komórce. Tu trzeba zderzyć się z prawdziwym życiem, w całej jego różnorodności – dlatego tak wiele każdy może zyskać na wspólnym wyjeździe, nabrać wiary we własne siły i pokonać słabości.

Nowe znajomości

Każdy obóz dla dzieci pozwala na nawiązanie nowych relacji z rówieśnikami. Z nowych kolegów i koleżanek cieszą się zarówno siedmiolatki, jak siedemnastolatki. Młodszym dzieciom rodzice muszą tylko pomóc w zdobyciu na przykład numeru telefonu do nowego kolegi. Dzieci starsze poradzą sobie już z tym same, choć warto przypomnieć synowi czy córce przed końcem obozu, by nie zapomnieli o wzięciu kontaktów do nowych przyjaciół. Nawet, gdy kolega mieszka w innym mieście, to nic, bo po pierwsze można kontaktować się przez internet, a po drugie, kolejnego lata można współnie umówić się na kolejny obóz.

Wydorośleć przez 10 dni?

Wielu rodziców maluchów i trochę starszych dzieci zdziwi się bardzo, jak dziecko wydorośleje i zmieni się po powrocie z wakacji. Po udanym obozie suma nowych doświadczeń jest wręcz porażająca i niezwykle stymulująca. Dzieci odkrywają nowe pasje, nowe przestrzenie, poznały całkiem nowy kawałek świata i tylu ciekawych ludzi. Te wszytskie doswiadczenia wpływają pozytywnie na samoocenę, na sposoby radzenia sobie z problemami, na radzenie sobie z rozłąką, a oderwanie od codziennosci w domu również wpływa pozytywnie (zwłaszcza w rodzinach, gdzie jest dużo stresu, konfliktów czy braku czasu dla dzieci). Wakacje pomagają wydorośleć i często widać to naprawdę zaraz po powrocie dziecka do domu. Jaś, który nie lubił fasolki i bał się zasypiać bez światła, nagle zaczyna zajadać fasolę i spać bez problemu – to nie przesada, naprawdę to się zdarza.

Decyzja

Jechać czy nie jechać? Obóz dla dzieci to świetny pomysł na spędzenie czasu w wakacje i dobra inwestycja. Ten rok w życiu dziecka się już nie powtórzy. Co roku obóz letni będzie miał inną funkcję i inny wymiar, ale co roku będzie bardzo istotny. Każdego lata dziecko może zyskać inne, drogocenne doświadczenia, zdobyć nowe znajomości. Zwykle zresztą rodzice w domu nie są w stanie zapewnić aż tylu atrakcji i takiej ich formy, więc wyjazd na obóz dla dzieci to jedyna okazja, by pobawić się w świetlika z grupą nad jeziorem, by zamienić się w Indian, wiosłować po jeziorze i odkryć nieznaną wyspę, odbyć wspólną z nowymi znajomymi wycieczkę do starego zmczyska, a także beztrosko pobawić się na plaży, pograć w siatkówkę, w palanta, powspinać na ściance czy przeżyć “olimpiadę obozową”. Nic nie zastąpi łez na zakończenie obozu, wzruszających chwil z oglądania zdjęć z turnusu, czy wspólnego umawiania się na pizzę w rodzinnym mieście, by z nowymi znajomymi powspominać obóz i zaplanować kolejny!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ