akcesoria żeglarskie

Jeśli wybieramy się po raz pierwszy pod żagle, z pewnością zastanawiamy się, co powinniśmy właściwie zabrać ze sobą w rejs. To, jakie akcesoria powinny nam towarzyszyć na wodzie, uzależnione jest w dużej mierze od tego, na jakiego rodzaju rejs się wybieramy. Inne elementy będą nam przydatne podczas żeglowania na morzu, inne zaś w czasie tak zwanego żeglowania ,,szuwarowego”, inaczej na śródlądziu, chociażby na Mazurach. Niemniej jednak istnieją pewne akcesoria, które są uniwersalne i można je zabrać w każdy rejs. 

Odzież żeglarska  

Bez względu na to, czy wybieramy się w długi tygodniowy rejs po Mazurach, czy też tylko na weekendowy rejs na niedaleko położonym jeziorze, będzie nam potrzebna odpowiednia odzież żeglarska. A czasie żeglugi nawet w przypadku słonecznej pogody, może być wietrznie i chłodno. Dokonując wyboru ubrań, powinniśmy mieć na uwadze zabranie ze sobą odzieży odpornej na wodę i wiatr, dobrze też, aby była szybkoschnąca. Nawet jeśli zaplanowany rejs ma się odbyć latem lub wiosną i wiadomościach zapowiadają przepiękną pogodę, nie możemy zapominać o zabraniu ze sobą cieplejszych ubrań na zimne wieczory. Kilka nadprogramowych okryć wierzchnich, jak na przykład bluza z kapturem, kamizelka puchowa, albo też polar, przyda się z pewnością podczas chłodniejszych wieczorów.  

Jaką odzież spakować na rejs żaglówką? Podstawowy, niezbędny ekwipunek żeglarski

Kurtka żeglarska

Na pewno przyda się nam wiatroszczelna i wodoodporna kurtka. Nie musi to być oczywiście techniczny, markowy sztormiak żeglarski, niemniej jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na fakt, czy ochroni on nas od wiatru i czy posiada właściwą membranę, która zapobiega w razie czego przemakanie. Przydatna wskazówka – warto sprawdzić, czy nasza kurtka posiada wysoki kołnierz, który zasłania szyję, jak i kaptur. Kurtki niemające kaptura, zdecydowanie nie sprawdzają się podczas żeglowania. Woda z deszczu wpływa za kołnierz, polar szybko przemaka, a my najzwyczajniej w świecie, przestajemy się czuć komfortowo. 

Podczas wybierania kurtki, warto zwracać uwagę na jej długość. Najlepsze są te, które zakrywają pośladki i mają dodatkowo wszyty materiał w miejscu, gdzie siadamy. Podczas żeglowania wraz ze znajomymi, dużo razy siadamy na burcie, szkoda zamoczyć sobie spodnie i narażać się przy tym na ewentualne przeziębienie. 

Spodnie żeglarskie

Niezwykle przydatną rzeczą na naszej liście ekwipunku żeglarskiego, powinny być sztormiakowe spodnie. Sprawdzą się one w czasie żeglugi w delikatnym deszczu albo rankiem, kiedy burty jachtu pokrywa nadal poranna rosa. Ochronią nas skutecznie przed zamoczeniem legginsów lub spodni, zapewniają również komfort. Spodnie możemy na siebie szybko założyć, kiedy zaczyna już padać. Najlepiej założyć je na leginsy, sportowe spodnie, a czasami w upalne deszczowe dni, nawet i na szorty. Spodnie sztormiakowe wykonywane są z cienkiego materiału, zajmują niewiele miejsca w torbie, a mogą zaoszczędzić nam co najmniej kilku godzin suszenia odzieży. Najistotniejsza cechą to odporność na wilgoć. 

Polar i bluza

Konieczne będzie także spakowanie polaru albo ciepłej bluzy (nawet jeśli zapowiadana jest wspaniała pogoda). Wieczorem, kiedy zajdzie słońce, spada temperatura i robi się dosyć chłodno, a milej na będzie na pewno siedzieć na burcie pod gołym gwieździstym niebem, zamiast chować się w śpiworze pod pokładem. Ważne jest także zabranie ze sobą odpowiedniego obuwia. Powinno być ono wygodne i najlepiej sportowe. Wybierzmy to na gumowej, możliwie płaskiej podeszwie. Sprawdźmy i wybierzmy spośród własnych butów te, które trzymają się najlepiej podłoża i dość szybkoschnące. Można oczywiście zainwestować w specjalne buty żeglarskie, niemniej jednak nie jest to konieczne. 

Wśród akcesoriów żeglarskich, powinna się również znaleźć torba żeglarska do pakowania ewentualnych akcesoriów, takich jak powerbank, scyzoryk, czy latarka. 

Gdzie kupić niezbędne akcesoria żeglarskie? 

Wszelkie niezbędne akcesoria żeglarskie, najlepiej będzie kupić w specjalistycznym sklepie żeglarskim, jak na przykład na stronie internetowej Maristo.pl. Możemy kupić tam wszystko, co będzie nam niezbędne podczas rejsu żeglarskiego. W ofercie znajduje się chociażby odzież żeglarska i pozostałe elementy podstawowego ekwipunku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ