Warszawa przewodnik po rezydencjach królewskich

Odkąd Zygmunt III Waza podjął brzemienną w skutki decyzję o przenosinach dworu królewskiego do Warszawy, to właśnie najważniejsze miasto Mazowsza stało się politycznym centrum Rzeczypospolitej. Zamek Królewski był nie tylko siedzibą władcy, ale również miejscem obrad sejmu. Z czasem powstały również wspaniałe zespoły pałacowo-parkowe w Wilanowie i Łazienkach Królewskich. Trzy wspaniałe rezydencje dziś również są ozdobą stolicy. Nasz Warszawa przewodnik pomoże Państwu zaplanować ich zwiedzanie.

Zamek Królewski – odzyskany splendor

Widok Placu Zamkowego z górującą nad nim Kolumną Zygmunta to jeden z najpowszechniej kojarzonych ze stolicą obrazów. Historia Zamku sięga średniowiecza, kiedy to służył za siedzibę książętom mazowieckim. Za czasów królewskich, przede wszystkim za panowania Wazów i Sasów, budowla doczekała się rozbudowy i upiększeń, zyskując swój barokowo-klasycystyczny wygląd. Zamek był wielokrotnie plądrowany podczas różnych konfliktów wojennych.  W czasie II wojny światowej ucierpiał poważnie już w 1939, a w 1944 został obrócony w ruinę. Dziś trudno nam sobie wyobrazić Starówkę bez jego bryły, ale pamiętajmy, że zasadnicze prace nad podniesieniem budowli z gruzów zakończyły się dopiero w 1984 roku, kiedy to udostępniono zamek zwiedzającym. Drobniejsze działania zmierzające do kompletnego odtworzenia budowli, a zwłaszcza poszczególnych elementów jej otoczenia, trwają do dziś.

Czy warto zwiedzić Warszawę i wnętrza Zamku Królewskiego? Zdecydowanie tak! Dzięki pieczołowitej rekonstrukcji wystroju pomieszczeń możemy zobaczyć, w jakim otoczeniu kwitło życie dworskie i zapadały najważniejsze decyzje państwowe. W pamięci pozostaje np. Sala Wielka, w której odbywały się bale, uroczystości i spektakle. Czy nie jesteście Państwo ciekawi, w jakim pomieszczeniu król odbywał z ministrami dyskusje o stanie państwa? A może chcielibyście wiedzieć, gdzie spożywano słynne obiady czwartkowe? Wszystkiego tego dowiecie się, odwiedzając Zamek. Nie zapominajmy również o wspaniałej kolekcji dzieł sztuki  eksponowanej w zamkowych salach. Na szczególną uwagę zasługuje Galeria Lanckorońskich, której ozdobą są dwa obrazy RembrandtaDziewczyna w ramie obrazu oraz Uczony przy pulpicie. Warto również wspomnieć, że Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej ma niezwykle bogatą ofertę lekcji muzealnych i warsztatów dla dzieci i młodzieży w każdym wieku!

Łazienki i Wilanów – kontakt ze sztuką i przyrodą

Doskonałym pomysłem na pogodny dzień jest zwiedzanie jednego z tych przepięknych kompleksów.

Łazienki to ukochane „dziecko” Stanisława Augusta Poniatowskiego, który z upodobaniem angażował się w obmyślanie nowych, upiększających park budowli. Projektowanie zlecał przeważnie swojemu nadwornemu architektowi, Domenico Merliniemu. Z czasów poprzedniego właściciela, Stanisława Herakliusza Lubomirskiego pochodzi jedynie Pałac na Wyspie, który zresztą decyzją króla również został przebudowany (warto jednak pamiętać, że autorem pierwotnego projektu był sam Tylman z Gameren). W liczącym ponad 70 ha parku znajdują się również Wielka Oficyna, Pałacyk Myślewicki, Biały Domek, Stara Oranżeria z XVIII-wiecznym Teatrem Dworskim wewnątrz oraz Amfiteatr Letni.  Trudno sobie również wyobrazić zwiedzanie Łazienek bez wizyty pod Pomnikiem Fryderyka Chopina!

Wilanów to oczywiście ulubione ustronie Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki. Jeśli przyjrzycie się Państwo dekoracjom Pałacu, nie będziecie mieli wątpliwości, do kogo należał. Elementy apoteozy zwycięzcy spod Wiednia są wszechobecne. Barokowe założenie zachwyca architekturą i wystrojem wnętrz. Eksponowane w Pałacu dzieła sztuki olśnią najbardziej wymagających turystów. Wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem jest również spacer po wspaniałym ogrodzie. Warto podkreślić, że dookoła rozciąga się malowniczy Rezerwat Morysin!

Warszawa przewodnik

Jeśli chcieliby Państwo poznać bogatą historię tych miejsc, polecamy zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem! Zdecydowanie warto zajrzeć na: Warszawa Przewodnik, gdzie czekają zdjęcia, szczegółowe informacje, a przede wszystkim propozycja zwiedzania z najlepszymi przewodnikami w stolicy!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ