Każda woda to niezwykły dar natury, ale wody termalne są naprawdę szczególne. To niemal niewyczerpane bogactwo składników i mikroelementów, które są niezbędne dla właściwego funkcjonowania organizmu. Kąpiele w wodach termalnych mają znakomity wpływ na pracę serca, likwidują bądź redukują bóle mięśni i stawów, zwiększają metabolizm. W zależności więc od składu wody termalnej ma ona różne właściwości, jak więc wybrać właściwą dla siebie?

Trzeba też wiedzieć, że kąpiel w basenie termalnym znakomicie wpływa na psychikę. Doskonale redukuje poziom stresu, przyczyniając się w ten sposób do efektywnego relaksu. Niektórzy twierdzą nawet, że dzięki kąpielom w wodach termalnych można szybko powrócić do równowagi psychicznej, która często zostaje zaburzona pod wpływem różnych wydarzeń w życiu człowieka.

Dlaczego właśnie wody termalne?

Wszyscy lekarze zalecają picie wody mineralnej na co dzień. Dzieje się tak dlatego, że ciało człowieka składa się w przeważającej części właśnie z wody i stale trzeba uzupełniać jej zapasy w organizmie. To dzięki zawartości w wodzie wielu cennych składników mineralnych, nawodniamy i oczyszczamy cały organizm, co umożliwia nam funkcjonowanie. Kąpiele w wodach termalnych pomagają uzupełnić poziom minerałów, wpływając w ten sposób na prawidłowość procesów zachodzących w organizmie.

Wody te wydobywane są z głębokich warstw ziemi, a dzięki temu, że często były zamknięte wśród skał  przez bardzo długi czas, zdążyły przejąć z nich wiele cennych związków chemicznych i minerałów, które my możemy wykorzystać właśnie poprzez kąpiele. W wodach termalnych znajdziemy tak cenne składniki, jak potas, krzem, żelazo, magnez, siarkę, aż po mangan, selen, wapń czy nawet lit.  W zależności od źródła, z którego czerpie się wody, różnią się one między sobą składem pierwiastków i ich stężeniem. 

Wody termalne i wpływ na zdrowie

Kąpiele w wodach termalnych zdecydowanie mają korzystny wpływ na pracę serca. To głównie dzięki wysokiej zawartości potasu i magnezu, które dostarczane do organizmu w tak dużych ilościach, jak to możliwe w czasie kąpieli, natychmiast wywołują pozytywny efekt. Trzeba też wiedzieć, że kwaśny odczyn wód termalnych ułatwia wnikanie przez skórę tych dobrych składników, przez co kąpiele polecane są  w celu eliminacji bólów mięśniowych i stawowych.

Wody termalne mają niezwykły wpływ na cały system nerwowy, który bardzo skutecznie jest stabilizowany i wyrównywany. Poprzez pobyt w ośrodku wykorzystującym właśnie wody termalne, można efektywnie przywrócić ogólną równowagę psychiczną, co jest bardzo potrzebne osobom po przebytych traumatycznych wydarzeniach lub tym cierpiącym na tak zwane wypalenie zawodowe. Korzystanie z wód termalnych docenią też ci, którzy chcą zwiększyć ogólny metabolizm swojego organizmu, ci którzy cierpią na bezsenność lub mają zaburzoną gospodarkę hormonalną.

Wody termalne wykorzystuje się także w celach pielęgnacyjnych i kosmetycznych. Kąpiele w nich świetnie nawilżają skórę, przyspieszają procesy regeneracji  skóry, a nawet wspomagają pozbycie się trądziku. Wody te wykorzystuje się w wielu kosmetykach ze względu na ich właściwości kojące, przeciwzapalne oraz uelastyczniające naskórek.  Sprawdzają się świetnie, niwelując podrażnienia, zaczerwienienia, a także wspomagają leczenie łuszczycy.

Dokąd jechać?

W Polsce, jak i na niedalekiej Słowacji, jest wiele ośrodków oferujących korzystanie z wód termalnych. Wybierając takie miejsce, warto sprawdzić skład wody, tak aby dobrać miejsce wypoczynku jak najbardziej odpowiadające indywidualnym potrzebom. Warto sprawdzać więc na stronie internetowej, chociażby www.termabania.pl, co oferuje dany ośrodek i na tej podstawie podejmować decyzje. Miłego wypoczynku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ