Obecnie coraz więcej osób interesuje się aktywnością, jaką jest wspinaczka skałkowa. Zaczynamy zazwyczaj od wizyty na sztucznej ściance, ewentualnie próbujemy swoich sił na prostej skale już w terenie. A kiedy już złapiemy bakcyla, zaczynamy szukać profesjonalnego sprzętu. Jednym z jego najważniejszych elementów są buty do wspinaczki. Jak je wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Zaczynasz? Postaw na uniwersalne buty wspinaczkowe

Pierwsze obuwie nie musi być drogie. Warto jednak zakupić je w sprawdzonym sklepie sportowym. Najlepiej aby było przeznaczone do różnego typu wspinaczki. Wybierając buty warto zastosować następującą procedurę:

  • zmierz długość stopy,
  • wybierz rodzaj dopasowania – w tym wypadku komfortowe.

Pamiętaj, że po włożeniu stopy do buta (bez skarpetki), powinniśmy mieć podwinięte palce. Zdecydowanie trzeba sprawdzić oba buty! Nasze stopy zazwyczaj mają różną długość, a przy tak precyzyjnym dopasowaniu, z jakim mamy do czynienia przy butach do wspinaczki, ma to ogromne znaczenie. Buty nie powinny uciskać, muszą być jednak dobrze dopasowane. Warto pamiętać, że w trakcie eksploatacji większość butów rozbija się nawet o 2 mm. Podczas zakupu możesz dopytać sprzedawcę, czy dany model ma tendencję do takiego rozbicia.

Jakie buty do wspinaczki dla średniozaawansowanych?

Na tym etapie należy wybrać bardzo dopasowany model. Na początku zakładanie butów może wiązać się z bólem. Oczywiście w czasie eksploatacji buty rozbiją się i wszystko powinno wrócić do normy. Musimy również określić dokładnie rodzaj wspinaczki. Czy jest to np.:

  • bouldering w skałach (ważna precyzja stania na stopach),
  • wspinaczka skałkowa (różne rodzaje skał, inny typ nachylenia),
  • wspinaczka wielowyciągowa.

W zależności od tego, jaki rodzaj wspinaczki najczęściej uprawiamy, powinniśmy dobrać odpowiednio przygotowane obuwie.

Buty wspinaczkowe dla zaawansowanych

Tutaj najważniejszą rolę odgrywa dopasowanie. Upewnij się, czy buty są odpowiednio dopasowane do Twojej stopy, a następnie jak bardzo mogą się rozbić. Zazwyczaj sprzedawca w sklepie górskim zna parametry dla danej marki. Oczywiście możesz dopytać kolegów, którzy już takich butów wcześniej używali. Nie mierz butów wieczorem, ponieważ wtedy stopa jest zmęczona i bardziej spuchnięta. Model zakładaj zawsze na suchą stopę. Znaną techniką mierzenia jest także wsuwanie na stopę cienkiej reklamówki, a następnie włożenie obuwia. W ten sposób skupisz się dokładnie na rodzaju buta.

Autor: alpintech.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ