Infokioski w turystyce

Infokioski, czyli elektroniczne systemy umożliwiające zakup biletów lub łatwy dostęp do informacji, zdobywają w miastach coraz większą popularność. Takie niewielkie biletomaty lub systemy informacji turystycznej to spore ułatwienie w codziennym życiu. Jakie dokładnie są zalety infokiosków?

Co to są infokioski?

Z pewnością nieraz widziałeś lub widziałaś infokiosk. Tego typu urządzenia możesz znaleźć na dworcach, lotniskach, w przestrzeni miejskiej. Infokioski to także urządzenia, które oferują usługi badawcze czy reklamowe. W miastach infokiosk pełni funkcję informacji turystycznej (mera-systemy.pl). Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ turysta ma szybki dostęp do mapy oraz konkretnych informacji, co pozwala mu sprawnie dotrzeć do wybranego punktu.

Infokioski mają także funkcję robienia i wywoływania zdjęć. Jest to bardzo pomocne, jeśli wszystkie punkty w pobliżu są zamknięte lub też w momencie, gdy by wywołać zdjęcie do dokumentu musielibyśmy czekać w długiej kolejce.

Gdzie stosowane są infokioski?

Infokioski najczęściej stosowane są w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Jedną z głównych funkcji infokiosków jest możliwość zakupu biletu na pociąg, autobus, tramwaj lub metro. Stąd też wiele infokiosków znajduje się właśnie na dworcach czy lotniskach. Oprócz możliwości zakupu biletu, infokioski pełnią także funkcję informacyjną. Dlatego też umieszczane są w przestrzeniach miejskich, na rynkach, ale także przy samych przystankach. Wiele infokiosków znajduje swoje zastosowanie również w centrach handlowych – niektóre z nich pełnią również funkcję kas samoobsługowych co znacząco rozluźnia ruch w sklepie. Infokioski stosowane są także w niektórych restauracjach przy wyborze menu – dobrym przykładem jest McDonalds, gdzie przez automat możemy złożyć wybrane zamówienie, oraz za nie zapłacić.

Ciekawostką może być fakt, że w Stanach Zjednoczonych infokioski są powszechnie stosowane podczas głosowania, i to w wyborach różnych szczebli. Biletomaty muszą być zarządzane internetowo i mieć wprowadzony odpowiednio skoordynowany system.

Jakie są zalety infokiosków?

Infokioski to ogromne ułatwienie dla wielu podróżnych. W miejscach, gdzie jest duży ruch, takich jak dworce czy lotniska, infokioski z funkcją biletomatu są wybawieniem. Są on ogromnym plusem, jeśli spieszymy się na pociąg, a do kas ciągnie się kolejka. Również w metrach czy na dworcach autobusowych taki infokiosk z funkcją biletomatu to ogromne ułatwienie. Ponadto, za pomocą takiego urządzenia możesz doładować swoją kartę miejską, uzyskać informacje o połączeniach, oraz kupić bilet nieco taniej niż w kiosku.

Infokioski pełniące funkcje informacyjne pomagają wielu osobom odnaleźć się w obcym mieście bądź kraju. Większość informacji dostępnych jest w kilku językach, dlatego obcokrajowcy mogą dzięki infokioskom uzyskać szybki i rzetelny dostęp do interesujących ich informacji.

Z uwagi na funkcjonalność, infokioski są często stosowanymi rozwiązaniami w przestrzeni miejskiej, a także miejscach użyteczności publicznej.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ