Słońce przygrzewa coraz mocniej i nieuchronnie zbliża się okres wakacyjnych wypoczynków. To sprawia, że częściej zastanawiamy się, dokąd wyjechać, na jak długo i skąd wziąć gotówkę, żeby sfinansować wymarzony urlop. Znalezienie bowiem odpowiedniej destynacji i terminu wyjazdu to jedno, a zdobycie na to odpowiednich środków to drugie wyzwanie.

W 2017 roku na letni wypoczynek wybrało się 16,5 mln Polaków, jak wynika z badania Ipsos Polska dla Mondial Assistance. Jednak aż 44% z nich, czyli około 13,8 mln, nie miało żadnych planów na wyjazd wakacyjny. Z tej grupy 3,4 mln Polaków nie wiedziała, gdzie i w jakim terminie pojedzie na urlop. Spośród osób, które nie planowały wypoczynku, aż 35% jako przyczynę podało ograniczenia finansowe. Dodatkowo okazuje się, że 7% Polaków nigdy nie było na wakacjach, a prawie 20% badanych ostatni raz wypoczywało latem co najmniej 5 lat temu.

– Wakacje to dobra okazja, żeby zrelaksować się w ciepłych krajach, popływać w morzu lub zdobywać szczyty górskie. Każdy z nas potrzebuje takiego wypoczynku. Jedne osoby planują wyjazd już na początku roku, korzystając z ofert first minute, inne liczą na okazje last minute. Bez względu na wariant, trzeba jednak przede wszystkim zgromadzić odpowiednie środki na wakacyjny wypoczynek – mówi przedstawiciel pożyczek ratalnych TAKTO Finanse. – Dobrym zastrzykiem finansowym może okazać się pożyczka.

Zanim jednak sprawdzimy, jak sfinansować wakacje, warto kilka słów poświęcić ulubionym destynacjom Polaków.

Dokąd Polacy wyjeżdżają na wakacje?

Planując wakacyjny wypoczynek, Polacy coraz częściej korzystają z usług biur podróży. W 2017 roku liczba ich klientów wzrosła o 17% w porównaniu do 2016 roku. To dane ogłoszone przez Polski Związek Organizatorów Turystyki. Najchętniej wybieranym środkiem lokomocji w wakacje jest samolot – na taką formę podróży decyduje się 86,6% turystów. Najpopularniejszym okresem urlopowym jest sezon letni – wtedy wycieczki wykupuje aż 82% podróżujących. Od kilku lat najchętniej wybieranym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów Polaków jest Grecja, którą wybiera jedna trzecia turystów (głównie Kreta, Zakynthos i Rodos). Drugim lubianym przez Polaków kierunkiem jest Hiszpania, a potem Bułgaria. Dużą popularnością cieszy się również Turcja i Egipt.

Według badania zrealizowanego dla Polskich Kolei Linowych, Polacy wypoczywający w kraju najchętniej wyjeżdżają nad Morze Bałtyckie (17%) i w góry (18%). W południowe regiony Polski podróżują przede wszystkim osoby po 40. roku życia, natomiast nad polskie morze wybierają się najczęściej trzydziestolatkowie.

Ile Polacy wydają na wakacyjny wyjazd?

Diners Club Polska sprawdził, że 40% Polaków przeznacza na wakacyjny wyjazd od 1 000 do 2 000 zł na osobę. Ponad 21% badanych stara się zmieścić w budżecie 1 000 zł na osobę, natomiast 12% ankietowanych planuje wydać 500 zł na osobę. Około 16,2% Polaków dysponuje budżetem 3 000-4 000 zł na osobę, a większą kwotę wyda na wakacyjny wyjazd tylko 6,2% turystów.

Planując wakacje nad polskim morzem, musimy liczyć się z wydatkiem od 310 do 465 zł od osoby za siedmiodniowy pobyt w ośrodku wypoczynkowym w Ustce, Mielnie czy Jastrzębiej Górze. Do tego trzeba jeszcze doliczyć dojazd i wyżywienie. Wybierając ofertę all inclusive w jednym z nadbałtyckich hoteli, musimy liczyć się z większym wydatkiem – od 1,7 tys. zł od osoby za tydzień pobytu. Natomiast w górach, ceny zaczynają się od 440 zł za osobę – tyle zapłacimy za tygodniowy pobyt w Bukowinie Tatrzańskiej. Droższy jest wyjazd w Bieszczady – tam na siedmiodniowy wypoczynek musimy przeznaczyć od 850 zł za osobę.

Jak sfinansować wakacyjny wyjazd?

Planując wakacyjny wypoczynek z dużym wyprzedzeniem (np. rok wcześniej), możemy zdecydować się na oszczędzanie, żeby zebrać kwotę potrzebną do sfinansowania urlopu. Gdy natomiast wybieramy wycieczkę last minute lub spontanicznie postanowimy wyjechać nad morze czy w góry, wtedy możemy wspomóc się pożyczką. Szukając oferty szybkiej, wygodnej i niewymagającej wielu formalności, warto skorzystać z produktów firm pożyczkowych. Wtedy wszystko załatwimy przez internet, a pieniądze otrzymamy bardzo szybko w formie przelewu na konto. W ten sposób możemy zaciągnąć nie tylko szybką pożyczkę na kilkaset złotych, ale również chwilówkę na raty online w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, którą spłacimy w ratach.

Lato to doskonała okazja do wypoczynku. Warto zatem dołożyć starań, żeby zabrać rodzinę na wspólne, wymarzone wakacje, które będzie można z tęsknotą wspominać przez kolejne miesiące.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ