Polskie programy podróżnicze

Podróżować po świecie można także na ekranie telewizora. Dzisiaj jest do wyboru wiele różnorodnych programów. Które cieszą się największą popularnością? Przedstawiamy produkcje, które warto znać.

Gdzie szukać programów podróżniczych?

Dla wielu odpowiedź na pytanie jest jedna: w telewizji. Jednak dzisiaj to wcale nie jest takie oczywiste. Wiele osób w domu w ogóle nie ma telewizora. Jak więc oglądać programy telewizyjne? Na szczęście dzisiaj wystarczy mieć komputer, tablet, a nawet smartfon. Wiele produkcji, w tym programy podróżnicze możesz oglądać w sieci, np. na www.player.pl, wystarczy, że masz urządzenie z dostępem do internetu. To ogromna wygoda, ale też możliwość wyboru spośród bogatej oferty. A na które programy podróżnicze warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

„Kobieta na krańcu świata”

Program podróżniczy „Kobieta na krańcu świata” to reportaże autorstwa podróżniczki Martyny Wojciechowskiej z jej egzotycznych podróży. Jest to produkcja o tyle interesująca, że ma na celu nie tylko pokazać wyjątkowe miejsca na świecie, odmienne kultury i zwyczaje, ale przede wszystkim zaprezentować historie nietuzinkowych kobiet. Bohaterki programu Martyny Wojciechowskiej są w różnym wieku, o różnym kolorze skóry, pracują w różnych zawodach, wyznają inne religie, ale to, co je łączy – to niezwykła siła. Zmagają się z różnymi wyzwaniami, ale przed podróżniczką są bardzo otwarte. Dzięki temu omawiane jest nie tylko piękno przyrody, kultura, regionalne potrawy, ale i codzienne życie, troski i radości. „Kobieta na krańcu świata” prezentuje problemy społeczne, antropologiczne, ekologiczne.

„Boso przez świat”

„Boso przez świat” to autorski program podróżniczy Wojciecha Cejrowskiego. Tytuł nawiązuje do tego, że podróżnik wędruje bez butów. Cejrowski dociera do egzotycznych, bardzo często nieodwiedzanych przez turystów zakątków ziemi. Pokazuje przede wszystkim inne kultury, zwyczaje i wierzenia. Wojciech Cejrowski nagrywał materiały w Ameryce Południowej, Afryce, Azji Południowo-Wschodniej, Nowej Zelandii. W „Boso przez świat” można było poznać Meksyk, Ekwador, Senegal, Wenezuelę, Peru, Madagaskar, Tajlandię, Gambię, Kongo, Etiopię, Namibię i wiele, wiele innych państw oraz ich mieszkańców.

„Down the road. Zespół w trasie”

„Down the road. Zespół w trasie” to polska wersja belgijskiego programu. Jego bohaterami są osoby z Zespołem Downa. Udają się na wyprawę do sześciu krajów z prezenterem telewizyjnym i podróżnikiem Przemysławem Kossakowskim. Program przede wszystkim pokazuje, jak krzywdzące są stereotypy dotyczące osób z Zespołem Downa. Bohaterowie programu próbują odnaleźć się w codziennych sytuacjach, ale i starają się przełamać własne obawy i ograniczenia, jakie pojawiają się w podróży.

„Ciężarówką przez Route 66”

Bardzo interesującym, zupełnie odmiennym od pozostałych programem podróżniczym jest „Ciężarówką przez Route 66”. Ta legendarna droga łącząca zachodni i wschodni brzeg Stanów Zjednoczonych została skreślona z listy autostrad, a dziś stanowi atrakcję turystyczną. Kierowca ciężarówki Dawid Andres pokonuje w programie niemal 4 tysiące kilometrów, 8 stanów, udając się Route 66 z Chicago do Los Angeles. Po drodze napotyka na wiele przeszkód.

„Makłowicz w podróży”

„Makłowicz w podróży” to kultowy już program prowadzony przez Roberta Makłowicza. Jest on o tyle odmienny od pozostałych, że jest to cykl programów telewizyjnych o potrawach kuchni polskiej i światowej. Tak więc jest to podróż w wyjątkowe miejsce, poznanie go dzięki opowieściom kucharza, który przedstawia nie tylko panujące tam zwyczaje, ale przede wszystkim – kuchnię regionalną i wyróżniające ją potrawy.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ